Uygulamanızı Google Play ve App Store’da nasıl yayınlayabilirsiniz?  Uygulamaları dağıtmak ve tanıtmak için en popüler iki yer Google Play ve Apple App Store’ dur. Başvurularınız, herhangi bir zorluk ve olası reddedilmelerden kaçınmak için bu Mağazaların her birinin benzersiz özelliklerine göre oluşturulmalıdır.

1- Başlangıç

Uygulamanızı yayınlamaya hazırsanız, muhtemelen onu zaten geliştirmiş ve test etmişsinizdir.

Unutmamanız gereken çok kritik bir adım, yazılımınızın tam bir kopyasını (Ad Hoc sürümü olarak adlandırılır), mağazalarda yayınlanacak sürümle aynı sürümde test etmektir.

Bu eğitici, Android ve iOS uygulamanızı başarıyla yayınlama süreçlerinde size yol gösterecektir.

2- Google Geliştirici Hesabı

Uygulamanızı Google Play Store’ da yayınlamak için bir Google Geliştirici Hesabı gereklidir. Kayıt ücretiniz güncel olarak 25$’dır ve iade yapamazsınız.

Daha sonra, kayıt sırasında verdiğiniz bilgilerin bir kısmı Mağazada görüntülenecektir. Bir kullanıcı Play Store ‘da bir uygulama aradığında geliştiricinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Google Play Store tarafından verilen bilgiler, Google Developer Hesabınızı oluştururken verdiğiniz bilgilerle örtüşmektedir.

 

Kullanıcılar, Google Play mağazada ilgi alanlarına göre uygulamalara göz atabilirsiniz ve arama yapabilirsiniz. Bir kullanıcı uygulama girişinizi ilk gördüğünde, ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığına karar vermesi yalnızca birkaç saniye sürer. Dikkatlerini çekmek ve yazılımınızı indirmeye ikna etmek için listenizi çekici hale getirmelisiniz.

Uygulama listeleme ifadeniz, listeleme gereksinimlerine uygun olmalıdır. Müşteriler, tüm bu gerçekleri Google Play’ de görebilecekler.

Kısa açıklama, müşterilerin Play Store’ da ki sayfa uygulamasında göreceği ilk metindir. Ardından bir pazarlama metnidir. Uzun açıklamada, kullanıcıları çekmek ve Google Play Store için en üst düzeye çıkarmak için doğru anahtar kelimeleri kullanarak uygulamanızı doğru bir şekilde açıklayın.

3- Uygulamanızı Google Play Mağazaya yükleyin.

Markanızı güçlendirmek ve uygulamanızın en iyi özelliklerini öne çıkarmak için doğru görsel öğeleri ve görselleri seçin.

Bu adımları tamamlarız. İkili dosyayı (.aab) gönderebilir ve sürümü kullanıma sunmaktır. Uygulamamızı yayınlamak için Google Konsolunuzdaki talimatları uygulayabilirsiniz. Android işletim sistemi, uygulamaları yüklemek ve çalıştırmak için APK (Android Paket Kiti) dosya biçimini kullanır. APK dosyası, programınızın bir Android cihazında çalışması için gerekli tüm bileşenleri içerir.

Uygulamanızın Google Play Store’ da görünmesi birkaç saat bekleyebilirsiniz.

mobil uygulama geliştirme

 

4- Apple App Mağaza

Apple App Mağaza, Apple’ın iOS cihazları için uygulama mağazasıdır. Bir uygulamayı App Store’a gönderme süreci biraz karmaşıktır ve çok fazla planlama gerektirir.

Şu anda 2 milyondan fazla uygulama içeren App Store, akıllı telefonları kullanma şeklimizde devrim yaratarak uygulamaları günlük hayatımızın bir parçası haline getirdi. Bu ekosistemi kullanıcıları için güvende tutmak ve sürekli olarak yüksek kaliteli uygulamalar sağlamak için Apple, yüksek standartlar ve güçlü yol gösterici ilkeler belirlemiştir.

5- Apple Geliştirici Hesabı

Bir iOS uygulaması oluşturmak ve App Store’da yayınlamak için Apple Developer olarak kaydolmalısınız. Bu hesap yıllık 99$’dır ve yenilenmesi gerekir. Bu geliştirici programına katılmak, bir iOS uygulaması oluşturmanıza ve uygulama geliştirme sürecinde önemli bir aşama olan gerçek iOS cihazlarında test etmenize de olanak tanır.

6- Uygulamanızı Apple App Mağazaya yükleyin

Gönderim sürecine başlamadan önce Apple Store İnceleme yönergelerini okumanız şiddetle tavsiye ederiz. Her uygulama, dağıtım için onaylanmadan önce Apple İnceleme Ekibi tarafından incelenmektedir. Apple’ın reddedilmelerinin büyük bir kısmı birincil standartlara uyulmamasından kaynaklanmaktadır.

Uygulamanızı değerlendirme için göndermeden önce (uygulamanızın adı, kategorisi, ayrıntılı bir açıklama ve ek anahtar sözcükler) yanı sıra bir bilgi koleksiyonu (simge, uygulama önizlemesi/ekran görüntüleri) ve meta veriler sağlamanız gerekir.

Açıklamayı gözden kaçırmayın: ilk cümle (ilk üç satır) çok önemlidir. Çünkü okuyucuların daha fazlasını okumak için dokunmak zorunda kalmadan görüntüleyebilecekleri bölümdür. Doğru, açık ve kısa olmakla uygulamanızın temel değerini tüketicilere iletin.

Geliştirici hesabı, uygulamanın nihai sahibiyle aynı ada sahip olmalıdır. Mağazada uygulamanızın yanında görünen addır.

İnceleme süreci birkaç gün sürer ve yazılımınız App Store’da herkese açık hale geldiğinde Apple sizi bilgilendirecektir.

Sonuç

Sonuç bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Makalemizin sonuna geldik. Mobil Uygulama Geliştirme çok kolay olmayan uzun bir proje yönetim sürecidir. Çalışmalarınız zaman alabilecek bir yaşam döngüsüdür. Eğer ki zamanım yok ve kodlama bilmiyorum ve çalışacak bir ekibim yok bana bir uygulama lazım veya kendim uygulama geliştirmek istiyorum, hem de kodlama bilmeden sürükle bırak yöntemi ile yapmak istiyorsan uğrayacağınız adres https://uygulamasepetim.com/

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde Mobil Uygulama hakkında kolayca arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu yazımızda “Uygulamanızı Google Play ve App Store’da nasıl yayınlayabilirsiniz?” yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

SOSYAL MEDYADA BİZ

 
 
https://uygulamasepetim.com/uygulama-sepetime-nasil-uye-olurum/
https://www.instagram.com/uygulamasepetimm/
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_5.gif
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_3.gif

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL