Uygulamanız için en iyi adı nasıl seçersiniz? Google Play’de 2,47 milyonu ve App Store’da 1,8 milyonu aşkın uygulamayla, potansiyel müşterileriniz üzerinde iyi bir ilk izlenim yaratmak için sadece birkaç saniyeniz var. Çoğu kişi basit bir aramayı temel alarak bir uygulama indireceğinden, uygulamanız için uygun adı seçmek giderek daha önemli hale geliyor. Her zaman markanızla ilişkilendirilecek bir isim: Uygulamanıza isim vermek, geliştirme sürecinde önemli bir aşamadır.
Ancak, bir uygulamayı adlandırmak göründüğü kadar basit değildir. En büyük potansiyel uygulama adını seçmenize yardımcı olacak bazı yönergeler.

 

1- İlk uygulama adı listesi oluşturmak için beyin fırtınası yapın

Uygulamanızın özelliklerini düşünün: Onu benzersiz yapan nedir, birincil hedefi nedir ve kullanıcılara nasıl yarar sağlar?
Bunu genişleme açısından düşünün: Gelecekte kısıtlanmak istemezsiniz ve seçtiğiniz ad büyümesini engellediği için uygulamanızın adını değiştirmek zorunda kalırsınız.
Hedef pazarınızı tanıyın: Hedef kitlenizi belirleyin ve uygulamanızın adının iletmesi gereken mesajı değiştirin. Onlara bir şeyler hissettirecek bir isim vererek hedef kitlenizle bağlantı kurun.
Beyin fırtınası seansınız sırasında aklınıza gelen her şeyi not edin. Uygulamanın amacını en iyi gösteren tanımlayıcı sıfatları inceleyerek yaratıcılığınızın akmasına izin verin.
Muhtemel isimlerinizin hedef pazarınızda arzu ettiğiniz duyguyu uyandıracağından emin olmak için her kelimenin tanımlarına baktığınızdan emin olun. Kullanıcının yaşına, etnik kökenine, kültürüne ve yaşam deneyimine bağlı olarak kelimelerin birkaç anlamı olabilir.
Son olarak, ideal ismi bulmak için üzerinde çalışacağınız ilk kelime taslağınız olmalıdır.

uzaktan eğitim

2- Araştırma çalışmasını yapın

Kendi fikirlerinizi geliştirdikten sonra pazar araştırması yapmanın zamanı geldi.
Kapsamlı araştırma yapmak için zaman ayırın. Adın bir yerde kullanımda olmadığından emin olmak istiyorsunuz. Harika bir fikre sahip olduğunuzu ve yalnızca onun zaten ticari marka olduğunu keşfettiğinizi hayal edin!
Kendine özgü ve gerçek bir adla piyasaya sürdüğünüzden emin olmak için çeşitli versiyonlarına bakın. Ayrıca sizi herhangi bir yasal yansımadan koruyacaktır. Mağaza politikalarına göre mağazalarda aldatma ve kimliğe bürünme yasaktır.
Pazar araştırması yapılmalıdır. Katılımcılardan alacağınız yorumlar, uygun olasılıkları daraltmanıza ve sizi doğru yola sokmanıza yardımcı olacaktır.

Yarışmayı inceleyin. Rekabetinizi analiz edin ve karşılaştırılabilir en iyi performans gösteren uygulamalara bakın. En popüler isimler neler? Bunları bir ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz, ancak taklitçilere karşı dikkatli olun. Daha önce belirtildiği gibi, bu, uygulamanızın App Store’lardan silinmesine neden olabilir.

 

3- Kalabalığın arasından sıyrılın

Ayırt edici ve yazılımınızın yeni bir şekilde öne çıkmasına yardımcı olan bir ad istiyorsunuz. Potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekin. Google’a göre, kullanıcıların %31’i bir uygulamayı ilgi çekici veya eğlenceli göründüğü için indiriyor.
Kelimeler üzerinde oynamak bazen doğru uygulama adını bulmanıza yardımcı olabilir. Yazılımınızı tanımlamak için doğru terimi bulamıyorsanız, onu önemli ölçüde farklılaştırmak ona benzersiz bir bükülme verebilir ve size ek olanaklar sağlayabilir. Ama aşırıya kaçmayın. Uygulamanızın kullanıcıları yine de uygulamanızı bulabilmelidir.
Her şeyi kısa ve öz tutun: Hem orijinal hem de akılda kalıcı olan kısa bir isim hedeflemelisiniz.

Uygulamanızı küresel hale getirmek istiyorsanız, konuşmanın kolay olduğundan ve diğer dillerde iyi tercüme edildiğinden emin olun ve diğer ülkelerde rahatsız edici olabilecek başlıklardan kaçının.
Adın mevcut olup olmadığını doğrulayın. Uygulamanızın adının, hatta bir kısmının alınıp alınmadığını kontrol edin. Bu sadece Mağazalar için değil, alan adları ve sosyal medya hesapları için de geçerlidir. Twitter kullanıcı adları, bir Facebook sayfası ve diğer sosyal medya platformları hakkında düşünmeniz gerekecek. Uygulamanızı tanıtmak ve kullanıcıların merakını uyandırmak için bunlara ihtiyacınız olacak.

mobil-eğitim

4- Arama Sonuçları

Son olarak, arama sonuçlarını aklınızda bulundurun. App Store Optimizasyonu, herhangi bir pazarlama planının çok önemli bir yönüdür ve uygulamanın adıyla başlar.
Anahtar Sözcükler: Uygulamanızı Mağazalara gönderirken meta veriler bölümünde yine de anahtar sözcükler sağlamalısınız, ancak önemli anahtar sözcükleriniz başlıkta da kullanılıyorsa, daha da iyi arama sonuçları alırsınız. Ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin, çünkü bu, uygulamanızın App Store’dan reddedilmesine neden olabilir.
Arama motoru sonuçlarınızı artırmak için öncelikle hangi anahtar kelimelerin en alakalı olduğunu ve hedef kitleniz tarafından sıklıkla kullanıldığını belirlemelisiniz. Uygun anahtar kelimeleri bulmak hiç bitmeyen bir iştir.

5- Kullanım örneği: tanınmış bir işletme için uygulama geliştirme

Tabii ki, yerleşik bir marka veya şirket için bir uygulama geliştiriyorsanız durum biraz farklıdır. Bu durumda, uygulamanızı adlandırmak en basit seçenektir: sadece marka adınızı kullanın ve uygulamanın ana işlevinden bahsedin. Sadece mağazaların standartlarını aklınızda bulundurun. App Store 50 karaktere kadar kullanmanıza izin verir, ancak Google Play yalnızca 30 karaktere kadar kullanmanıza izin verir. Sonuç olarak, 30 karakterden kısa bir ad bulmak ve onunla kalmak iyi bir fikirdir. Ek olarak, kısaltılacağını unutmayın. Mağazaları keşfederken, kullanıcılar uygulama adınızın yalnızca ilk 10 karakterini veya daha fazlasını görecektir.

Sonuç

Sonuç bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Makalemizin sonuna geldik. Mobil Uygulama Geliştirme çok kolay olmayan uzun bir proje yönetim sürecidir. Çalışmalarınız zaman alabilecek bir yaşam döngüsüdür. Eğer ki zamanım yok ve kodlama bilmiyorum ve çalışacak bir ekibim yok bana bir uygulama lazım veya kendim uygulama geliştirmek istiyorum, hem de kodlama bilmeden sürükle bırak yöntemi ile yapmak istiyorsan uğrayacağınız adres https://uygulamasepetim.com/

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde Mobil Uygulama hakkında kolayca arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu yazımızda “Uygulamanız için en iyi adı nasıl seçersiniz? yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 
 
 
 
 
 
 
 

SOSYAL MEDYADA BİZ

 
 
https://uygulamasepetim.com/uygulama-sepetime-nasil-uye-olurum/
https://www.instagram.com/uygulamasepetimm/
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_5.gif
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_3.gif

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL