Uygulama İçi Satın Almalar: Uygulama Mağazalarında Ne Anlama Geliyor?

Müşteriler bir uygulamayı ücretsiz olarak indirseler bile, uygulama içi satın almalar neredeyse kesinlikle onlara paraya mal olacaktır. Bu, hem App Store hem de Google Play müşterileri için geçerlidir ve onları ekstra özellikler, oyun eklentileri ve abonelikler için para harcamaya ikna eder.

Mobil uygulamalarda en sık kullanılan para kazanma tekniklerinden biri uygulama içi satın almalardır. 2021’deki en son rakamlara göre, uygulama içi satın almalar tüm mobil uygulama kârlarının yaklaşık yüzde 48’ini oluşturuyor. Gerçekte, tüketiciler dünya genelinde uygulama içi satın almalara 360 milyar dolar harcadı. Bu, pazarlamacılar uygulamalarını doğru bir şekilde konumlandırabilirse, uygulama içi satın alma pazarının patladığı anlamına gelir.

Uygulama içi satın alma yapmak ne anlama geliyor? Ve bunları işinizi geliştirmek için nasıl kullanabilirsiniz? Haydi keşfetmeye gidelim!

1- Uygulama İçi Satın Alma İşlemleri Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Uygulama içi satın almalar, kullanıcıların adından da anlaşılacağı gibi akıllı telefonlarında, tabletlerinde veya diğer mobil cihazlarında bir uygulama içinden satın alabilecekleri dijital ürünler, hizmetler veya içeriklerdir. Birçok uygulama içi ödeme isteğe bağlı olsa da, kullanıcılara uygulama deneyimlerini ve etkileşimlerini iyileştirebilecek ek özelliklere erişim sağlayabilir.
Geliştiriciler, uygulama içi satın almalar (Android için) sayesinde uygulamalarını App Store’da (iOS için) ve Google Play’de (Android için) ücretsiz olarak sağlayabilirler. Ardından, uygulama içinde ücretli yükseltmeleri, kısıtlı özellikleri, benzersiz ürünleri ve diğer premium teklifleri satabilir ve pazarlayabilirler.

Örneğin, bir video akışı uygulamasını ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ardından, reklamlardan kurtulmak istiyorsanız, üyeliğinizi yükseltebilir veya bir üyelik için ödeme yapabilirsiniz.
Kullanıcılar, reklamlarla kesintiye uğramamak, e-kitapların tamamına erişmek veya premium içeriğe abone olmak gibi uygulama içi satın almalarla farklı türde dijital şeyler veya uygulamanız içinde özel erişim satın alabilir.

 

2- Uygulama İçi Satın Almalar: Bunlar Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Bunlara girmek istiyorsanız, çeşitli uygulama içi satın alma biçimlerini anlamak çok önemlidir.

 

3- Otomatik olarak yenilenen abonelikler

Geliştiriciler, belirli aralıklarla belirli bir ödeme karşılığında tüketicilere bir uygulamanın premium içeriğine veya gelişmiş özelliklerine erişim sağlamak için abonelikleri kullanabilir. Pazarlamacılar sıklıkla haftalık, aylık, üç aylık veya yıllık ödeme planları gibi birçok ödeme alternatifi sunar. Tüketiciler vazgeçmedikçe, bu planlar otomatik olarak yenilenebilir.

Bir uygulamaya kaydolduğunuz müzik ve film akışı hizmetleri, aboneliklerde özellikle popülerdir. Disney+, HBO, Hulu, Netflix, Spotify ve YouTube Premium bunun örnekleridir. Aboneler, üyelik planları aktif olduğu sürece film kitaplığının tamamına sınırsız erişim veya kesintisiz müzik dinleme hakkına sahiptir.
Abonelikler, uygulamalarından para kazanmak isteyen içerik oluşturucular için özellikle uygundur. Gazeteler, radyo ve çevrimiçi kurslar bunun örnekleridir.
Müşterilerinize uygulama içi satın almalar sunmak, nakit kazanmak ve işletmenizin kâr potansiyelini artırmak için basit bir yöntemdir.

çoklu mağaza uygulamaları

4- Yenilenemeyen abonelikler

Tek fark, aboneliğin otomatik olarak yenilenmeyecek olmasıdır. Bu nedenle, kullanıcı zaten parasını ödediği herhangi bir şeye erişimi sürdürmek istiyorsa, açıkça tekrar abone olması gerekir.

 

5- Digital Malzemeler

Bu dijital mallar yeniden kullanılabilir ve yeniden satın alınabilir. Ekstra canlar veya hamleler, oyun para birimleri (örneğin madeni paralar, elmaslar veya mücevherler), farklı bir dosya formatına dışa aktarma paketi veya yeniden doldurulabilir krediler, tümü tüketilebilir uygulama içi satın alma örnekleridir.

 

6- Tek seferlik ödeme

Bunlar, bir fotoğraf paylaşım uygulaması için filtreler gibi, müşterilerin uygulama içindeki özelliklere ve içeriğe kalıcı olarak erişmesini sağlayan (yani hiçbir zaman sona ermeyen) tek seferlik ödemelerdir.

 

Sonuç

Sonuç bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Makalemizin sonuna geldik. Mobil Uygulama Geliştirme çok kolay olmayan uzun bir proje yönetim sürecidir. Çalışmalarınız zaman alabilecek bir yaşam döngüsüdür. Eğer ki zamanım yok ve kodlama bilmiyorum ve çalışacak bir ekibim yok bana bir uygulama lazım veya kendim uygulama geliştirmek istiyorum, hem de kodlama bilmeden sürükle bırak yöntemi ile yapmak istiyorsan uğrayacağınız adres https://uygulamasepetim.com/

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde Mobil Uygulama hakkında kolayca arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu yazımızda “Uygulama İçi Satın Almalar: Uygulama Mağazalarında Ne Anlama Geliyor?” yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 
 
 
 
 

SOSYAL MEDYADA BİZ

 
 
https://uygulamasepetim.com/uygulama-sepetime-nasil-uye-olurum/
https://www.instagram.com/uygulamasepetimm/
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_5.gif
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_3.gif

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL