Ticari Android & iOS Mobil Uygulamalar Nasıl Olmalıdır? Son yıllarda mobil uygulamaların ön plana çıkması ile hizmet sektöründe de büyük bir artış ortaya çıktı. Kullanıcılar evden çıkmadan günlük yapması gereken her işi telefonunu kullanarak yapabiliyor. Para yatırma, sipariş verme, kayıt-başvuru işlemleri, dosya aktarımı ve aklınıza gelen her şey mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilebiliyorsunuz. Bunların arasında en fazla talep alan hiç şüphesiz hizmet sektörü. Yapmanız gereken sadece uygulamaya girip istediğiniz ürünü sipariş etmeniz. Bu kolaylık kullanıcıların mobil uygulamaları tercih etmesindeki en büyük etken. İşletmeler için duruma bakacak olursak birkaç sene öncesine genel hizmet veren uygulamalar tercih ediliyordu. İşletme sahipleri bu uygulamalara ürünlerini satması için başvuruyor, uygulama sahibi de ürün başına komisyon alıyordu. Günümüzde işletme sahipleri artık bu yolu tercih etmiyor. Çünkü verilen komisyonların birkaç aylık masrafına mobil uygulama geliştirmek mümkün! Ayrıca mobil uygulama geliştirmek hiç de zor değil. Uygulama Sepetim’e üye olarak kendinizde uygulama geliştirebilirsiniz. Eğer buna vaktiniz yoksa Hazır uygulamalar sekmesinden satın alıp 20 iş günü içinde yayınlayabilirsiniz. Seçim sizin. Peki, markanıza özel mobil uygulama geliştirmeye karar verdiniz, ama ne yapacağınız hakkında fikriniz yok ne olacak şimdi? Ticari Android & iOS Mobil Uygulamalar Nasıl Olmalıdır? Gelin beraber inceleyelim.

Mobil Uygulama

İşletmenize özel bir uygulama öncelikle markanızı yansıtmalıdır. Logonuzu, isminizi ve renkleri uygulamada doğru tercih etmelisiniz. Aynı zamanda mobil uygulamanız beklentileri karşılamalıdır. Örneğin bir restoranınız var ve Uygulama Sepetim’e üye oldunuz, uygulamanıza neler eklemelisiniz? Ürünleri sipariş etmeniz için gereken sayfayı saymıyorum, bu zaten olması gereken bir şey. Uygulamanıza ek olarak eklemeniz gereken size ulaşabilecekleri bir iletişim sayfası, eğer restoranınızda yemek isterlerse ya da birden fazla restoranınız varsa ulaşım bilgileri, S.S.S sayfası, Promosyon sayfası, hesabım sayfası gibi bir restoranda olması gereken özellikleri eklemelisiniz. Hangi sayfaları ekleyeceğinizi rakip analizi ile belirleyebilirsiniz.  Peki, uygulamanız hangi özelliklere sahip olmalıdır?

1.) Sade & Kolay Arayüz

Mobil uygulamalarda özellikle Ticari amaçlı mobil uygulamalarda en sık yapılan hatalardan biri yanlış arayüz tercihidir. Dikkat çekmek için insanın gözünü yoran tasarımlardan kaçınmalısınız. Basit düşünün, sonuçta  sizin ticari amaçla geliştirdiğiniz bir uygulamadan bahsediyoruz. Kullanıcıların öncelikle istediği aradığı ürüne kolay erişebilmektir. Bunu yaparken Açık sarı ya da pembe bir arka plana bakmak istemezler değil mi? Markanızın renginde yorucu bir renk varsa beyaz ile kombinleyerek arayüzünüzü oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda uygulamanızın tasarımında kafa karıştıran tasarımlar kullanmayın, mümkün olduğunca sade ve basit düşünün. Sadelik en dikkat çekici tasarımdır.

2.) Ticari İletişim Dili Kullanın

Ticari iletişim dili de önemli özelliklerden biri. Karşınızdaki sizin müşteriniz ve onlarla standartlara uygun bir dilde konuşmalısınız. Bu, markanızın kurumsallığını gösteren bir kuraldır. Müşteriler ile ilişkinizi ne çok koparmalı ne de çok yakın tutmalısınız. Ticari iletişim dili kullanmak işletme ile müşteriler arasında bir güven bağı oluşturabilir. Bir kişiyi hiç görmeden sadece yazdığı yazıya bakarak nasıl biri olduğunu anlayabilirsiniz. Tabii promosyon yazılarında ve reklam verirken bu dili kullanmamanız gerekiyor. Gerektiğinde sıcak kanlı gerektiğinde kurumsal konuşmanız müşteriyi olumlu yönde etkiler. İşletmenizin reklamını yapmak için müşteri yorumlarına ironik cevaplar vermemenizi de öneririz. Bu durum sizin kurumsal profilinizi oldukça zayıflatabilir hatta alay konusu edebilir. Müşterileriniz ile aranızdaki mesafeye dikkat edin.

3.) İşlevsellik

Yukarıda birkaç sene öncesine kadar genel hizmet veren uygulamaların tercih edilmediğinden bahsetmiştik, bunun tam tersini de yapmamanız gerekiyor. Örneğin; siz bir aşçısınız ve yemek tarifleri vermek, mutfak gereçleri satmak, blog yazmak için bir uygulama geliştirmek istiyorsunuz. Bu üç farklı hizmeti tek uygulamada verirseniz siz işlevsel bir mobil uygulama sahibi olursunuz ama siz bunları üç farklı uygulamaya dağıtırsanız kimse uygulamanızı dikkate almaz. Bir yemek tarifi almak ya da bir blog yazısı okumak için kimse uygulamanızı indirmez. Kullanıcıların uygulamanızı indirmesini sağlamak için mobil uygulamanız dolu olmalı, içinde blog okuyabilmeli, sipariş verebilmeli, yemek tariflerini inceleyebilmelisiniz. Uygulamanızın içi yeteri kadar dolu olduğuna karar vermeden yayına vermeyin.

4.) Sorunsuz Çalışma

Her zaman mobil uygulamanızda sorunlar veya hatalar ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçemezsiniz. Ancak uygulamayı yayına vermeden önce genel olarak kontrol etmenizde fayda var. Bir E-Ticaret sitesinin sipariş sistemi çalışmıyorsa ya da bir Yemek tarifi uygulamasının Youtube videoları açılmıyorsa buna hata diyemeyiz. Uygulamanızı yayınlamadan önce çalışır vaziyette olduğundan emin olun. Kullanıcılar uygulamanızı indirdiğinde kötü sürprizler ile karşılaşırsa anında uygulamanızı silebilir. Uygulamanızı yayın almadan kontrollerini tamamlayın.

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde merak ettiğiniz her şeyi kolayca öğrenebilirsiniz. Hemen ücretsiz hesap oluşturarak uygulama geliştirmeye başlayabilir ya da Hazır mobil uygulamalarımızdan satın alabilirsiniz. Sorularınız için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda Ticari Android & iOS Mobil Uygulamalar Nasıl Olmalıdır? anlatmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL