Sağlık alanında mobil uygulama devri mi başlıyor? Ülkemizde ve dünyada teknoloji alanında en çok kullanılan mobil uygulamalar, her alanda kendini ön plana çıkarıyor. Her an her yerden işlem yapabilen mobil uygulamalar, sürekli artan mobil uygulama kullanıcısı da göz önünde bulundurulduğunda birçok kurum tarafından benimseniyor. Neredeyse web sitesi bulunan her işletme kendine birde mobil uygulama tasarlamak istiyor. Kullanıcı sayısının bu kadar fazla olması reklamları da mobil uygulamaların içine sürüklüyor. Son zamanlarda sağlık sektöründe hizmet veren merkezler, mobil uygulama kullanımında başı çekiyor.

Sağlık hizmetlerini daha kolay ve ulaşılır kılmak için mobil uygulamalara ağırlık veren sağlık merkezleri, kullanıcılar tarafından yoğun bir ilgiyle karşılaşıyor. Uzun ve yavaş konuşan telesekreter veya doğruluğundan emin olmadığı web sitelerle uğraşmak istemeyen kullanıcılar mobil uygulamaları daha fazla tercih ediyor. Hal böyle olunca sağlık sektöründe mobil uygulamalar ön plana çıkıyor.

Küresel boyutta sağlık sektörünün mobil dünyadaki değerinin 2018 yılı itibariyle 28 milyar dolardan fazla olduğu kaydedilirken, bu rakamın önümüzdeki 5 sene içerisinde 4 katını aşması bekleniyor. Günümüzde sağlık hizmetlerinden yararlanan kullanıcıların neredeyse yarısı mobil uygulamaları tercih ediyor. İlerleyen zamanlarda mobil uygulamaların çok daha yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

Bu verilerin ışığında sağlık hizmeti veren firmaların mobil uygulama sahibi olmaları gereksinim olarak değerlendiriliyor. Peki, mobil uygulamaların telesekreterden veya web sitelerinden ne farkı var? Mobil uygulamaların avantajları neler?

Randevu almak artık çok kolay

Tabii ki mobil uygulamaların sunduğu en büyük avantajların arasında hız ilk sırada. Randevu almak için dilediğiniz zaman uygulamaya girip randevunuzu alabilirsiniz. Sağlık hizmetleri sunan merkezlerde mobil uygulamalar sayesinde kullanıcılar diledikleri zaman randevu alabiliyor aynı zamanda rahatlıkla iptal edip gününü değiştirebiliyorsunuz. Kullanıcıların nerede ne yaptığının hiçbir önemi yok. Mesela otobüste olduğumuzu varsayalım kalabalığın ve gürültünün içinde telesekreter ile konuşabilir misiniz? Ya da onlarca kişinin içinde web sitelerinin sorduğu sonu gelmeyen soruları yanıtlayabilir misiniz? Bunun cevabı tabii ki hayır. Web sitelerinde her girdiğinizde e-postanızı şifrenizi ya da TC kimlik numaranızı girmeniz gerekirken, mobil uygulamalarda sadece kayıt olurken bilgilerinizi vermeniz yeterlidir. Sonrasında dilediğiniz gibi uygulamayı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra beklenmedik durumlarla karşılaştığımızda tek dokunuşla randevunuzu iptal edebilirsiniz veya randevunuzu uygun bir tarih ile değiştirebilirsiniz. Bu sayede hem kendinize hem de sağlık merkezi çalışanlarına vakit kazandırabilirsiniz.

Mobil uygulamalar artık bir kayıt deposu

Söz konusu sağlığımız olduğunda her türlü bilgi altın değerindedir. Bu anlamda sağlık merkezlerinin mobil uygulamaları da adeta bir sağlık rehberi niteliği taşıyor. Nitekim mobil uygulamalar aracılığı ile sağlık hizmetleri, sundukları hizmetlerden yararlanan bütün hastalarına, önemli kayıtların depolandığı bir hafıza alanı oluşturabiliyor. Dolayısıyla mobil kullanıcılarda sağlık merkezide dilediği zaman hasta hakkındaki önemli bilgilere ulaşabiliyor. Peki, bu güvenlimi? Evet, Sağlık merkezleri kullanıcıların özel bilgilerini doktorlar haricinde kimse ile paylaşmaz. Bu konuda sağlık merkezlerine güvenebilirsiniz.

Peki, kullanıcılar mobil uygulama üzerinden hangi kayıtlara ulaşabilir? Sağlık mobil uygulamasından yararlana kullanıcılar; Randevularına dair detayları, iptal edilen ya da tarihi değişen randevularını, Yaptırdıkları sağlık testinin sonuçlarını ya da testi ne zaman yaptırdıklarını, çektirdikleri röntgenleri, önemli bulguları ve kanıları gibi önemli bilgilere ulaşabiliyor. Bu sayede kullanıcılar istedikleri zaman bilgilerine ulaşabiliyorlar.

Buna ek olarak sağlığınız için önemli bilgiler mobil uygulama üzerinden elde edilebiliyor. Alanında uzman doktorların yazdığı sağlıklı yaşamı destekleyen bilgiler bu uygulamalarda mevcut. Aynı zamanda doğru beslenme ve diyet ile ilgili listelere mobil uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Anlık bildirimler

Mobil uygulamaları web sitelerinden ayıran en önemli unsurlardan biride anlık bildirimlerdir.

Anlık bildirimlerin farkı kullanımları mevcuttur. Zaman zaman hayatın yoğun temposunda randevularımızı unutabiliriz. Bu noktada devreye giren anlık bildirimler, randevumuzun gününü ve saatini bizlere hatırlatır. Tabii web sitelerinin de bildirimlerinin olduğunu unutmayalım ancak web sitelerin bildirimleri her an bize bildirim veremiyor. Öncelikle çevrim içi ve tarayıcımızın açık olması gerekiyor. Mobil uygulamaları web sitelerinden ayıran en büyük farklardan biride çevrim dışıyken bile bildirim alabilmemizdir. Bildirim yerine “anlık bildirim” dememizin sebebi de budur. Ayrıca mobil uygulamalar kişisel doğrultuda ayarlanabilir, yani web sitesinde size verilen bildirimler sabitken mobil uygulamalarda bildirimleri randevulardan ne kadar önce haber verileceğini kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil uygulamalarda yıllık sağlık kontrolleri, test sonuçları gibi güncel gelişmelerinde anlık bildirimleri kullanıcıya iletiliyor. Bu sayede bekleme süresinden tasarruf edilebiliyor.

Acil İletişim 

Konu sağlık olunca her köşede bir “acil” kelimesi görebiliriz, gerçekten de öyle. Sağlığımızı tehlikeye atan herhangi bir durumla karşılaştığımızda hızlı iletişim oldukça önemlidir. Mobil uygulamalar bu anlamda hayat kurtarıcı bir nitelik taşıyor. Acil durumlarda her saniyenin önemi vardır ve hızlı destek sayesinde zamanında müdahale şansı oldukça yüksektir.

Örnek verecek olursak, konum servisi hizmeti sunan mobil uygulamalarda kullanıcının bulunduğu konumdan ilgili sağlık merkezine yönlendiriliyor. Bu sayede kullanıcılara hızlı ve güvenilir bir yol tarifi sağlanmış oluyor.

Bunun yanı sıra kullanıcılar mobil uygulamada bulunan canlı destek hattı sayesinde dilediği soruyu sorabiliyor. Web sitelerinde sağlanan bilgiler sınırlıyken mobil uygulamalarda bulunan canlı destek hattında karşınızdaki görevliye yaşadığınız sorunu dile getirebilir ve önemli öneriler alabilirsiniz.

Mobil cihazların kullanımının artması ile artık her sektörde mobil uygulamalar önemli yer kazanıyor. Sizde sağlık hizmetleri veya her sektörde hizmet sağlayan bir mobil uygulama sahibi olmak ve mobil uygulamaların avantajlarından yararlanmak istiyorsanız,   Mobil uygulama oluşturma platformu Uygulamasepetim’ in Profesyonel ekibinden yardım alabilirsiniz. Kodlamaya ihtiyaç duymadan hazır tema ve şablonlardan dilediğinizi seçin ve uygulamanızı tasarlayın. Hadi kaliteli uygulamanızı oluşturmak için Uygulamasepetim’e üye olun ve siz de mobil uygulama dünyasına hızlı bir giriş yapın.

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL