Restoran Pazarlama Hataları Bir İşletmenin sonunu getirir. Bir restoranın tek amacının, kapıdan giren herkes için harika yemekler ve inanılmaz bir deneyimdir. Bu kesinlikle yanlış olmamakla birlikte, aslında insanların restoran hakkında, nerede olduğunuzu ve neden sizi ziyaret etmeleri gerektiğini bilmelerini sağlamak da amaç olmalıdır. Yukarıdakilerin tümü pazarlama şemsiyesi altındadır ve başarılı bir restoranın kilit unsurlarındandır. Sağlam pazarlama sayesinde, gece bazında rezerve edilmiş masaları görecek, daha fazlası için geri gelen müşterileri ve yeni müşterilerin tekliflerinin ne olduğunun farkına varacaklarını göreceksiniz. Bununla birlikte, mükemmel restoran pazarlama istenen etkiye sahipken, restoranlar yol boyunca pazarlama hataları yapabilirler. Burada en yaygın olanları tanımlayacağız, bu nedenle kaçınmanız gereken taktikleri bilerek, nasıl  yönlendirmeniz gerektiğini bileceksiniz.

Marka Kimliğiniz Olmalı

Dünyanın en başarılı restoran markalarından bazılarını düşündüğünüzde, onları anında tanıyabilir ve neler sunabileceklerini bilirsiniz. Birçok restoran pazarlama hataları, marka kimliği geliştirmemek; insanların da ilişki kurabileceği veya ilişki kurabileceği bir şey. Markanıza kişilik ve hikaye ekleyebilirseniz, müşterilerinizle bağlantı kurma olasılığınız daha yüksektir. Bu müşteriler daha sonra hikayenizin bir parçası olmak isteyecektir. Hikayenizde bir marka vaadi de geliştirebiliyorsanız, müşterilerinizin her zaman sunmak için elinden gelenin en iyisini yapacağınızı bildiği bir şey varsa,restoran pazarlama sağlam bir marka kimliği oluşturma yolunda iyi olacaksınız.

Restoran Pazarlama Hatalarından Birisi Sağlam Bir Eylem Planı Yapmamak

Belirli bir planınız olmalı, hedeflerinizin ne olduğunu bilmeniz  gerekiyor. Bu hedeflere ulaşmak için kullanacağınız taktikleri bilmeniz gerekir. Restoran Pazarlama Hatalarından bir tanesi de Eylem Planının olmasıdır. Net ve iyi tanımlanmış bir restoran pazarlama planı olmadan, ilerlemenizi sürdürmek için herhangi bir yöne sahip olmak zor olacaktır. Kolayca işaretleyebileceğiniz hedefler koyduğunuzdan emin olun. Fikirler, Facebook sayfanıza 200 beğeniyi eklemek veya Cuma gecesi fazladan on masa için rezervasyon yaptırmak olabilir. Daha fazla insana ulaşmak’ gibi belirsiz olmak yerine, onlara ulaşıp ulaşmadığınızı kolayca ölçebileceğiniz hedefler oluşturun. Restoran Pazarlama Hataları sizi yolda bırakmasın.

Aşağıda bir restoran pazarlama planı geliştirirken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var:

– Yıl boyunca hangi kampanyaları yayınlayacaksınız? – Yıllık etkinliklerle kampanyaları nasıl bağlayabilirsiniz? – Bütçeniz ne olacak? – Hangi platformlarda müşterileri hedef alacaksınız? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını yaparak, en başından itibaren doğru yolda olacaksınız. Restoran Pazarlama Hataları yapmayacaksınız.

Medyadan Kaçınmayın

Medya, ister yerel ister ulusal basın olsun, çok büyük bir etkiye sahiptir ve pazarlama çabalarınızda gerçek bir fark yaratabilir. Bazı restoranlar medyadan uzak durmaya karar verebilse de, düzenli kapsama almak son derece olumlu bir şey olabilir. Medyadaki kapsama alanı, sizden haberdar olan kişilerin sayısının artmasına ve çalıştığı yerle gurur duyacak çalışanlarınızın moralinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.
Kötü  Veya Yetersiz Tasarlanmış Web Sitesi
Restoran Pazarlamanın Önemi

Restoran Pazarlamanın Önemi

Günümüz toplumunda, herhangi bir restoran için bir web sitesine sahip olmak şarttır. Müşteriler ziyarete çıkmadan önce yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek, evinden veya işyerinden menülere göz atmak, hatta çevrimiçi masa ayırtmak istiyorlar. Restoranınızda bir web sitesi yoksa, hemen kendinizi rakiplerinizin arkasına koyuyorsunuz. Gezinmesi zor, zayıf tasarlanmış bir web siteniz varsa, müşterilerin başka yerlere bakma şanslarını arttırırsınız çünkü tam olarak müşterileriniz aradıklarını bulamazlar. Tüm mobil cihazlarda çalışan harika bir web sitesinde gezinmek kolaydır ve inanılmaz görüntülerin anında göze çarpmasını ve müşterilerin etkilenmesini sağlar. Etkili bir Web Siteniz yoksa buraya göz atmanızı tavsiye ederiz.
Mobil Pazarlamayı İhmal Etmek
Bir web sitesine olan ihtiyaçtan sonra, mobil pazarlamanın gücü de göz ardı edilmemelidir. Her zamankinden daha fazla akıllı telefon kullanıcısı olan insanlar hareket halindeyken bilgi ararlar. Bir restoran arayanlar söz konusu olduğunda, mobil kullanıcıların menülere anında erişmek ve bir masa ayırtmak istemeleri muhtemeldir. Mobil uygulamalar restoran dünyasında popüler yatırımları kanıtlıyor. Uygulama kullanıcılarına özel indirimler sağlayabilir, ziyaret için ödüller sunabilir ve menülere ve çevrimiçi rezervasyon işlevlerine anında erişim sağlayabilirsiniz. İşletmeniz için bir mobil uygulamaya yatırım yapmanın da birçok faydası vardır; bunlar, markanızı oluşturmanıza ve aldığınız rezervasyon sayısını artırmanıza yardımcı olabilir. Mobil pazarlama, web sitenize gelince de ihmal edilmemelidir. Restoranınızın web sitesinin yerel arama sonuçlarında bulunmasını isteyeceksiniz, bu nedenle mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için hem geleneksel hem de mobil SEO taktiklerini uygulayın

Ağız Kelimesini Unutmak

Restoran Pazarlama Hataları için önlem almanız gerekir. Günümüz dijital çağında bile, ağızdan ağıza kelimesi hala görmezden gelinemez. İnsanlar kararlarını başkalarının söyleyeceklerine dayandırır, bu yüzden insanların gücünü unutma! Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları sayesinde bugünlerde müşterilerle iş yapmak çok daha kolay. İnsanların restoranınız hakkında düzenli olarak konuşmalarını istersiniz, bu yüzden katılımınızı teşvik edin, sorular sorun ve sizden sorulan soruları cevaplamayı unutmayın. Bununla birlikte, restoranınızın konuşmaya değer olması gerektiğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle standartlarınızın düşmesine izin verir vermez, insanlar sizinle ilgili konuşmayı bırakmaya veya olumsuz bir ışıkla başlamaya başlar.
Restoran Mobil Pazarlama

Restoran Mobil Pazarlama

Geri Bildirim Almamak

Bir restoran olmak, insanlarla yüz yüze konuşmak gibi hizmetiniz, yiyecekleriniz ve tüm deneyiminiz hakkında geri bildirim almak söz konusu olduğunda size büyük bir avantaj sağlıyor.Restoran Pazarlama Hataları için çok önemlidir. Geri bildirim alamayarak, küçük balonunuzda günden güne iyi geçiyor olabilirsiniz, bu da müşterilerin yaşadığı sorunlara ve sorunlara tamamen karşı gelmez. Tablolardaki geri bildirim kartları gibi teknikleri kullanın veya ayarlarınızı bıraktıktan sonra başvurabileceğiniz bir müşteri veritabanı oluşturmak için e-posta adresleri alın. En önemlisi, müşterilerinizle konuşun. Onlarla etkileşim kurarak, onlara değer verdiğinizi göstermiş oluyorsunuz. Onlara ilgi gösterirseniz, restoranınızdaki deneyimlerini nasıl buldukları konusunda dürüst bir inceleme sunma olasılığı daha yüksektir.

Küçük Dokunuşlarda Eksiklik

Restoranda ücretsiz WIFI, köpekler için ön kapının dışındaki bir su kabı veya barda ücretsiz atıştırmalıklar gibi bu küçük ekstra dokunuşları sunmak, müşterilerin işinizi nasıl algıladığı konusunda büyük fark yaratabilir. Bu küçük dokunuşlar sizi diğerlerinden ayırmanızı ve farklı insanları kendi ortamınıza çekmenizi sağlayabilir. Restoran Pazarlama Hataları sizi olumsuz etiler. Örneğin, ücretsiz WIFI teklifi, sizi arkadaşlarıyla takılmak veya hatta yemek yerken kolej veya üniversite çalışmaları yapmak için ziyarete gelebilecek genç izleyici kitlesi için çekici bir teklif olabilir. Ücretsiz WIFI ile, restoranınızdaki insanların sosyal medyada check-in yapma şansını arttırıyorsunuz. Bu, maruz kalmayı artırır ve tercih ettikleri sosyal platform veya belirli bir inceleme tabanlı web sitesi aracılığıyla olup olmadığına bakılmaksızın gerçek zamanlı bir inceleme isteme fırsatı sunar.

Ortaklıkları Gözden Geçirmek

İş dünyası yanlız  gibi görünse de, aslında diğer işletmelerle ortaklığın bütünüyle olumlu bir etkisi olabilir. Örneğin, gösteri gecelerinde özel fırsatları ziyaret edenlere teklif vermek için yerel eğlence mekanları ile ekip, daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olabilir. Bu, özellikle şehrin etrafındaki diğer mekanlarda gösterilerin devam ettiği geleneksel olarak daha sessiz gecelerde özellikle avantajlı olabilir. Yerel bir spor takımına sponsor olmak bile topluma olan bağlılığınızı gösterebilir. Ekip üyeleri ve aileleri restoranınızı kullanmaya ve konuşmaya başlayabilir ve isminiz ve markanız gömlek sponsorluğu ve reklam panosu reklamları yoluyla daha fazla insanın önünde olacaktır.

Google’da İşletmenizi Kaydetmek

Google, dünyadaki en büyük arama motoru olduğundan, insanlar restoranlar dahil olmak üzere herhangi bir şey ararken, gidilecek yer. İşletmenizi Google’a getirmenin en basit ve en hızlı yollarından biri bir Google İşletme profilim üzerinde hak iddia etmek veya oluşturmaktır. Bu, aramada yer alan, restoran, lokasyon, çalışma saatleri, web sitesi adresi, menüler ve incelemeler de dahil olmak üzere tüm önemli bilgilerinizin bulunduğu bir kart yaratacaktır. işletme restoranım google Bir profil oluşturmakta özgürdür ve Google, restoranınızı ararken bir kişi arama yaparken listenizde her zaman önceliğe sahiptir. Biri olmadan, insanların kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu, ne sunmak zorunda olduğunuzu ve başkalarının sizin hakkında ne düşündüğünü kolayca fark etmeleri için büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz.
Kriz Yönetimi Planlarının Eksikliği
Kriz güçlü bir kelime gibi görünse de, ani bir kötü tanıtım akışı bir restoran işletmesi için çok büyük sonuçlar doğurabilir. Bir restoranın, en az olası etkiyle yoluna devam etmesi ve diğer taraftan çıkması için atılması gereken adımlarla ilgili açık bir plana sahip olması gerekir. Yaygın bir hata, bir kriz durumunda çok geç hareket etmek. Olaydan bu yana geçen sürede, hasar çoktan yapıldı ve geri dönüş neredeyse imkansız. Sağlam bir kriz yönetimi planı bunun gerçekleşmesini önleyecek ve hangi problemler olursa olsun, siz ve personeliniz bunu çözmek için gerekli süreci bilmenizi sağlayacaktır.

Sosyal Medyadan Kaçınmak

Bir restoran sahibi olarak sosyal medyayı kullanmasanız bile, potansiyel müşterilerinizin kullanılmaması anlamına gelmez. Sosyal medya, insanlara ‘sahne arkası’nın’ işinize bakmalarına, yiyeceklerinizin nasıl göründüğünü yayınlayabileceğiniz, menünüzdeki değişiklikler hakkında fikir edinebileceğiniz ve elbette bu önemli değerlendirmeleri yapılandırabilmenizi sağlar.

Pazarlamanın Etkisini Ölçmemek

  Restoran Pazarlama Hataları sizin motivenizi düşürebilir. Dağıtmakta olduğunuz pazarlama taktikleri üzerindeki etkiyi ölçmek için zaman ve kaynak ayırmazsanız, yapmaya değip değmeyeceğini yargılamak neredeyse imkansızdır. Etkiyi nasıl ölçtüğünüz, kullandığınız pazarlama taktiğine bağlıdır. Bu, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısına, bir broşür kampanyasından toplanan indirim kuponlarının miktarına, ücretli sosyal medya promosyonlarından elde edilen tıklamalara, her ay Twitter, Facebook veya Instagram’daki yeni takipçilerin sayısına veya düzenlediğiniz özel bir etkinliğe katılanların sayısı. Temel performans göstergeleri (KPI’lar) uygulandığında, gelecekteki pazarlama planlarınızı ve maliyetlerinizi doğrulamak için çok daha kolay bir zamanınız olur.Restoran Pazarlama Hatalarından kaçınmanız gerekir.

Pazarlama İçin Bütçe Ayırmamak

Pazarlama yoluyla istenen etkileri elde etmek için stratejinize bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Bir mobil uygulamaya yapılan yatırımdan, restoran işinizi mobil dünyaya, geleneksel reklam veya sponsorluk fırsatlarına yönlendirmek için, restoranınızı son derece iyi bir bütçeyle pazarlayabileceğinizi düşünmek çok büyük bir hatadır. Birikim yapmak için spekülasyon yapmanız gerekir ve restoran işinizin başarılı olmasını istiyorsanız, bunun gerçekleşmesi için zamana, paraya ve uzmanlığa yatırım yapmanız gerekir. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.  

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL