Önce Hangi Uygulamayı Oluşturmalısınız: Android veya iOS? Şirketiniz için bir mobil uygulama tasarlamak istiyorsanız öncelikle Android uygulaması mı yoksa iOS uygulaması mı geliştirmek istediğinizi belirlemelisiniz. Gelecekte her iki platform için de bir uygulama yayınlamayı düşünüyorsanız bile, aynı anda iki uygulama üzerinde çalışmak oldukça maliyetli ve zaman alıcı olabilir. Android ve iOS platformları birçok mimari benzerliğe sahipken, geliştirme, tasarım, pazarlama ve yayın süreci açısından önemli farklılıklar gösteriyor. Mobil uygulama geliştirme söz konusu olduğunda her bir platformun çeşitli avantajları olduğu göz önüne alındığında, uygulamaları için ideal mobil platformu nasıl seçebiliriz?

Bu yazıda, bir mobil uygulama geliştirirken göz önünde bulundurulması gereken hususların yanı sıra Android ve iOS platformları arasındaki temel farkları gözden geçireceğiz. Bu makalenin sonunda şirket hedefleriniz için hangi platformun ideal olduğunu seçebilmelisiniz.

Her iki platformun da avantajları ve dezavantajları vardır.
Mobil uygulamanızı geliştirmeye başlamadan önce aşağıdaki önemli hususları göz önünde bulundurun:

mobil uygulama

1- Aradığınız İzleyici Kitle

Android ve iOS, mobil işletim sistemi endüstrisinin tartışmasız hükümdarları olsa da, kullanıcı tabanları oldukça çeşitlidir. Örneğin Android akıllı telefonlar, tüketicilerin yüzde 72’sinden fazlasının işletim sistemini kullanması ve ardından yüzde 26 ile iOS kullanıcıları ile en büyük pazar payına sahip. Bu, Android akıllı telefonların gezegendeki her dört kişiden kabaca üçü tarafından kullanıldığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, Apple App Store’un 2021’de tahmini 85,1 milyar dolar ile Google Play Store’un (47,9 milyar dolar) neredeyse iki katı olan tüketici harcamalarının zirvesinde olması bekleniyor.

Sonuç olarak, küresel bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, bir Android uygulaması geliştirerek başlamalısınız. Ancak, özellikle Batı ülkelerinde uygulamalara para harcamayı seven genç bir kitleyi hedeflemek istiyorsanız, iOS platformu en iyi şansınız.

 

2- Uygulamalardan para kazanma

Daha önce belirtildiği gibi, Android daha büyük bir pazar payına sahipken, Apple tüketicileri uygulamalarına daha fazla para harcıyor. Uygulamanızın para kazanma potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, platformlar arasında birkaç büyük varyasyonun farkında olmalısınız.

Başlangıç olarak, iOS muadillerinin aksine, Android kullanıcıları uygulamalarına para harcamak konusunda açıkça isteksizdirler ve sıklıkla ücretsiz alternatifler ararlar. Ancak, Android kullanıcılarının iOS kullanıcılarına kıyasla yardımcı uygulamalara para harcaması daha olasıdır. Ayrıca, özellikle oyunlar aracılığıyla reklamlar veya tavsiye pazarlaması yoluyla gelir elde etmeyi umuyorsanız, Google Play’in tüm oyun yüklemelerinin yaklaşık yüzde 84’ünü oluşturduğunu ve iOS’un çok geride kaldığını bilmelisiniz. Son olarak, yazılımınızdan premium modeller, abonelikler veya uygulama içi satın almalar ile para kazanmak istiyorsanız, tereddüt etmeden iOS ile gitmelisiniz. Bununla birlikte, akılda tutulması gereken bir şey, Google Play Store gelirinin artması ve indirme miktarı ile eşleştirildiğinde, önce bir Android uygulaması tasarlamak, uygulamanız için güçlü bir para kazanma stratejisi olabilir.

 

3- Geliştirme Gereksinimleri

Genel varsayımın aksine, iOS platformu için bir uygulama üretmek, Android pazarı için bir uygulama geliştirmekten daha hızlı ve daha ucuzdur. Birçok uzman, bir Android uygulaması geliştirmenin %30-40 daha fazla zaman aldığına inanıyor. Temel kod, fazladan zamanın ana nedenidir. IOS uygulamaları Apple’ın resmi programlama dili olan Swift ile yazılırken. Android uygulamaları Java ile oluşturulmuştur ve bu da ek kod geliştirmeyi gerektirir.

Ayrıca, Android geliştiricileri, çeşitli cihazları ve işletim sistemlerini desteklemek için aynı uygulamanın birçok sürümünü oluşturmalıdır. Geliştiricilerin oluşturduğu her uygulama, yeni cihazlar, bileşenler ve yazılım parçalanmasına uyum sağlamalıdır. Öte yandan Apple geliştiricileri, yalnızca birkaç standart cihaz ve işletim sistemi için uygulamalar oluşturarak daha tek tip bir yaklaşım kullanır.

Bu sorunlar, geliştirme giderlerine yansır. Android uygulama geliştirmeyi iOS uygulama geliştirmeden daha pahalı hale getirir. Çeşitli ekran boyutlarına, cihazlara ve işletim sistemlerine uyum sağlamak için Android geliştiricilerinin daha fazla kaynağa ihtiyacı vardı. Basit uygulamalarda fark önemsiz olabilirken. Çok sayıda özelliğe sahip olduğunuzda önemli olabileceğini unutmamak önemlidir.

E-commerce

 

4- Yayıncılık Metodolojisi

Uygulamaları rakip uygulama mağazalarında yayınlama prosedürü. Ve Android ve iOS anlaşmazlığındaki bir diğer önemli ayrımdır. Apple App Store’un Google Play Store’dan çok daha katı olduğu. Daha kapsamlı bir inceleme prosedürüne sahip olduğu bir sır değil.

İkili (.aab) dosyasını Google Play Store’a yükleyebilirsin. Google Console’daki prosedürleri takip ederek inceleme sürecini başlatabilirsiniz. Tüm gereksinimler tamamlandıktan sonra. Ve yayıncı ayrıntıları sağladıktan sonra uygulamanızın Play Store’da yayınlanması birkaç saat sürecektir. Uygulamaları değerlendirmeye gelince. Google daha geliştirici dostudur. Daha az katıdır, bu da daha hızlı inceleme zaman dilimleri sağlar.

Apple App Store ise uygulamalar için daha katı kalite standartlarına sahiptir. Bu da daha uzun bir inceleme sürecine yol açar. Milyonlarca uygulama mevcut olduğundan, uygulamanızı App Store’da yayınlama süreci, gönderilmeden önce dikkatlice düşünülmesini gerektirir. Çoğu uygulama birkaç gün içinde incelenirken. Birkaç kişi Apple’dan yanıt almadan önce aylarca “incelemede” kaldıklarından şikayet etti. Uygulamanızı çeşitli App Store’larda nasıl yayınlayacağınızla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 

5- Android ve iOS Arasında Hangisini Seçmelisiniz?

Gördüğümüz gibi, hedef kitle, gelir stratejisi. Geliştirme süresi. Ve maliyeti ve yayın süreci gibi faktörlerin tümü. Uygulamanız için en iyi platformu belirlemede rol oynar.
Genel olarak, uygulamanızın küresel bir kitleye ulaşmasını istiyorsanız. Uygulamada daha fazla özelleştirme seçeneğiyle ekstra özellikler göstermeniz. Google Play Store’da hızlı bir onay süreci istemeniz. Uygulamanızdan göz küresi ile ilgili reklamlarla para kazanmanız gerekiyorsa, başlamalısınız. Önce Android uygulamanızı oluşturun. Daha yüksek gelir ve harcama kapasitesine sahip bir grup müşteriyi hedefleyin. Daha az geliştirme maliyeti ve süresi olan bir çözüm oluşturmanız. Güvenli bir deneyim sunmanız ve premium abonelikler. Uygulama içi satın almalar yoluyla uygulamalarınızdan para kazanmak isteyebilirsin. Yapmanız gereken önce iOS platformunda oluşturun.

 

6- Platformlar arası geliştirme için bir uygulama oluşturucu kullanın

Ya iki platform arasında seçim yapmak zorunda kalmazsanız. Aynı anda Android ve iOS uygulamaları oluşturarak paradan ve zamandan tasarruf ederseniz? Bununla birlikte, platformlar arası geliştirmeyi daha kısa sürede. Daha düşük maliyetle tamamlamak için bir uygulama oluşturucu kullanabilirsiniz. Geleneksel geliştirme yaklaşımı ve hiper üretken bir geliştirme ortamı yerine. Kodsuz bir platform kullanarak kendi uygulamanızı oluşturabilirsiniz. 

 

Sonuç

Sonuç bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Önce Hangi Uygulamayı Oluşturmalısınız: Android veya iOS? Makalemizin sonuna geldik. Mobil Uygulama Geliştirme çok kolay olmayan uzun bir proje yönetim sürecidir. Çalışmalarınız zaman alabilecek bir yaşam döngüsüdür. Eğer ki zamanım yok ve kodlama bilmiyorum ve çalışacak bir ekibim yok bana bir uygulama lazım veya kendim uygulama geliştirmek istiyorum, hem de kodlama bilmeden sürükle bırak yöntemi ile yapmak istiyorsan uğrayacağınız adres https://uygulamasepetim.com/

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde Mobil Uygulama hakkında kolayca arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu yazımızda “Önce Hangi Uygulamayı Oluşturmalısınız: Android veya iOS? yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA BİZ

 
 
https://uygulamasepetim.com/uygulama-sepetime-nasil-uye-olurum/
https://www.instagram.com/uygulamasepetimm/
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_5.gif
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_3.gif

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL