Mobil uygulamanızda hangi renkleri kullanmalısınız?  Pazarlamada renk kullanımının arkasındaki bilim, renklerin müşteri davranışlarını etkileyebileceği gerçeğine dayanmaktadır. Ve yıldan yıla, renk trendleri, dünyada olup bitenlerin genel havasını veya havasını yansıtıyor gibi görünüyor.

Bu meraklı ve ilginç renk, değişen zamanımızın bir yansımasıdır. Yaklaşık iki yıllık tecrit ve kısıtlamadan sonra yaşam tarzlarımız değişiyor. Bu değişiklikler dijital tasarıma ve renklere yansır.

Şimdi mobil uygulamanız için uygun renkleri nasıl seçeceğinize bakalım.

1- Renkler neden önemlidir?

Bil bakalım ne oldu, karar kolayca alınmadı. Müşteri davranışını etkilemeye gelince, şirketler rengin değerinin çok iyi farkındalar. Sadece renk şemalarını değiştirerek satışlarını, elde tutma ve dönüşüm oranlarını vardır.

Araştırmalara göre, çeşitli renkler tüketicilerde farklı duygular uyandırıyor. Örneğin kırmızı, aşk, tutku ve öfke gibi güçlü duyguları çağrıştırır; pazarlamada kırmızı, genellikle özel teklifler veya indirimlerle ilişkilendirilir. 

İnsanlar bu mesajla kırmızıyı tanımlamaya başladılar, bu nedenle, sunduğunuz özel bir anlaşmaya dikkat çekmek için onu kullanmak akıllıca bir fikirdir. Mavi ve yeşil, bağlılık ve güven düşüncelerini uyandıran sakinleştirici ve sakin tonlardır. Siyah ve gri tonları çekicidir. Güncel ve şık izlenimi yaratmak için siyah sıklıkla kullanılır. Sarı, parlak ve çekici bir renktir, ancak dikkat çekmek için çok az miktarda kullanılmalıdır; aksi halde tatsız olabilir.

Renk, bir markanın kimliğini oluşturmak ve insanlarda belirli duyguları ortaya çıkarmak için güçlü bir araçtır.

2- Uygulamanızın renklerini nasıl seçersiniz?

Her şeyden önce, markanızı ve neyi temsil etmesini istediğinizi anlamalısınız. Hangi ruh halini veya havayı iletmek istersiniz? Kullanıcıların uygulamanız hakkında ne düşünmelerini istiyorsunuz? Markanızın ve uygulamanızın cana yakın, huzurlu, iddialı, akıllı, gösterişli, ilginç veya zarif bir havası olmasını mı istiyorsunuz?

Bunu tanımladıktan sonra hangi renk tonunun bu hissi uyandırdığına bakın.

Sıcak ve soğuk renkler iki temel renk türüdür. Soğuk renkler huzur ve güvenlikle, sıcak renkler ise dinamizmle ilişkilendirilir.

Örneğin kırmızı, sıklıkla cüretkar veya dramatik olaylarla bağlantılıdır.

Sarı, mutlu, iyimser ve iyimser bir renktir.

Mavi, doğanın en baskın renklerinden biridir. Su ve hava ile ilişkili olduğu için dinginlik ve sükunet ile bağlantılıdır. Ayrıca güvenlik ve güveni temsil etmek için sıklıkla kullanılır.

Yeşil bolluğu, büyümeyi, sağlığı, barışı ve çevre bilincini temsil eden bir renktir.

Turuncu, kendine güven ve keyif duygularını uyandıran mutlu bir renktir.

Mor, asaletin, refahın ve gücün rengidir.

Beyaz, parlaklık, saflık ve temizlik görüntülerini çağrıştırır. Tasarım açısından sadelik ve modernizm ile bağlantılıdır.

Siyah, güç, zarafet ve incelik görüntülerini çağrıştıran bir renktir.

3- Renk şeması

 Bir sonraki aşama, bir renk şeması bulmaktır. Birçok başarılı firmanın sadece bir veya iki marka rengi vardır, bu yüzden onu basit tutmaktan ve buna bağlı kalmaktan korkmayın.

Bir renk şeması, farklı renklerin karıştırılma şeklidir.

– Tek bir temel rengi ve ardından o rengin birçok tonunu seçebilirsiniz. Temel rengin doygunluğunu ve tonunu değiştirerek aynı rengin daha parlak ve daha koyu renklerini seçmenize yardımcı olması için bir renk tekerleği kullanabilirsiniz. Monokromatik renk şeması buna denir. Uygulamanıza daha tutarlı bir görünüm ve his sağlar.

– Ondan sonra, renk şeması var. Renk çarkında eşit aralıklarla yerleştirilmiş üç renge ihtiyacınız olacak. Bu da birleşik bir görünüm verecektir, ancak ombre veya tek renkli stil olmadan. Tamamlayıcı bir renk şeması, renk tekerleğinde birbirine zıt olan iki tondan oluşur. Tüm renk şemaları arasında en zıt olan bu renk şemasına en çok dikkat çekilir. Örneğin kırmızı ve yeşil veya mavi ve turuncu.

– Benzer renkler, bir renk tekerleğinde mor, kırmızı-mor ve kırmızı gibi yan yana bulunan üç ton kümesidir. Belirli renkler birlikte gruplandırıldığında benzer bir renk şeması oluşturulur. Diğer iki renk bu merkezi tonu içerdiğinden, bu üçlü grubun ortasındaki renk sıklıkla ana renk olarak anılır. Benzer renk şemaları, görsel olarak çekici ve rahatlatıcı bir gösteri oluşturur.

mobil uygulama

4- Kavram Yanılgılarından Kaçınmak

Renkler her yerde aynı öneme sahip değildir, bu nedenle tüketicilerin farklı beklentileri vardır. Bir renk şemasına karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bir şey İnternet gibi, dünyanın her yerindeki kullanıcılara ulaşacaksınız.

Şirketinizin çalıştığı sektör. Her şirketin kendi renk paleti vardır. En önemli şey, rengin genel etkisinden ziyade, kendi durumunuzda sizin için ideal rengi düşünmektir.

Artık mobil uygulamanız için bir renk şeması seçebilirsiniz. Artık başlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgi ve kaynaklara sahipsiniz.

Markanızı en iyi temsil edeni seçin ve uygulamanızın tüm alanlarına uygulansın!

Sonuç

Sonuç bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Mobil uygulamanızda hangi renkleri kullanmalısınız? Makalemizin sonuna geldik. Mobil Uygulama Geliştirme çok kolay olmayan uzun bir proje yönetim sürecidir. Çalışmalarınız zaman alabilecek bir yaşam döngüsüdür. Eğer ki zamanım yok ve kodlama bilmiyorum ve çalışacak bir ekibim yok bana bir uygulama lazım veya kendim uygulama geliştirmek istiyorum, hem de kodlama bilmeden sürükle bırak yöntemi ile yapmak istiyorsan uğrayacağınız adres https://uygulamasepetim.com/

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde Mobil Uygulama hakkında kolayca arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu yazımızda “Mobil uygulamanızda hangi renkleri kullanmalısınız? yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

SOSYAL MEDYADA BİZ

 
 
https://uygulamasepetim.com/uygulama-sepetime-nasil-uye-olurum/
https://www.instagram.com/uygulamasepetimm/
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_5.gif
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_3.gif

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL