Mobil uygulamalarda nasıl başarılı olurum?

Mobil uygulamalarda nasıl başarılı olurum? Günümüz dünyasında hızla gelişen teknoloji ile birlikte kullanıcıların beklentileri ve alışkanlıkları da değişiyor. Son derece yoğun ilgi gören mobil dünyada, mobil uygulama sahiplerinin hızla değişen Pazar koşulları ve kullanıcı isteklerini takip etmekte zorlanabiliyorlar. Bu sebeple mobil uygulamaların başarıyı yakalamaları kadar başarılarını sürdürmeleri de hayati önem taşıyor.

Mobil uygulama davranışlarını mercek altına alan araştırmaların ışığında elde edilen verilere bakıldığında 2018 yılı itibariyle küresel boyutta mobil kullanıcılar cihazlarına toplamda 205,4 milyar adet mobil uygulama indirdiği kaydediliyor. 2022 yılında bu rakam büyük bir artış göstererek 258,2 milyara ulaşması bekleniyor.  Önceki yazılarımızda mobil kullanıcı sayısının dünyanın yarısına yaklaştığından bahsetmiştik. Basit bir matematikle her kullanıcının cihazında silmediği takdirde 50 den fazla uygulamasının olması gerekiyor. Ne yazık ki bazen cihazlarımızda yer açmak için bazen de popülerliğini kaybetmiş uygulamalardan kurulmak için bazı uygulamaları siliyoruz. Peki, mobil uygulamalarda nasıl başarılı olunur?

 

Mağazadaki eksikleri fark edin

Mobil dünyaya geçmeden önce şu sorumuza cevap verin: Mobil kullanıcılar neden uygulamanızı indirsinler? Belirli bir ihtiyaca hitap eden mobil uygulamalar, indirildikten sonra çizgisini bozmadığı sürece uzun süre yüklü kalabiliyor. Mesela en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ı ele alalım. Whatsapp’ın, yapılan son araştırmalara göre aktif kullanıcı sayısının 1,5 milyarı aştığı kaydedilmiştir. Peki, hangimizin telefonunda sadece mesajlaşmak için birden fazla uygulaması var? Whatsapp şüphesiz adını tüm dünyaya duyurmuş en popüler mesajlaşma uygulamasıdır. Bu sebeple insanlar yeni bir mesajlaşma uygulamasına ihtiyaç duymuyor. Bu sebeple mesajlaşma uygulaması yerine piyasada eksikliği hissedilen uygulamalar tasarlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara mobil uygulama mağazalarında en çok yüklenip silinen uygulamaların başında eğlence sektörü ilk sırada. İnsanlar sıkıldıkları zaman uygulamayı silip yenisini yüklemek istiyor. Bu verilerin ışığında sürdürülebilir bir başarı yakalamak istiyorsanız eğlence sektöründen de uzak durmanızı tavsiye ederiz. Peki, insanlar hangi uygulamaları telefonundan silmeden uzun vadede kullanıyor?

Öncelikle az depolama alanı kapsayan uygulamaları herkes daha uzun süre kullanır. Bazen kullanıcılar kullandıkları uygulamaları dahi fazla yer kapladığı için silmek durumunda kalabiliyor. Bu konuda tavsiyemiz uygulamanızın daha az depolama alanı kaplamasıdır. Buna ek olarak alarm uygulamaları, fotoğraf ve video düzenleyici uygulamalar, haber uygulamaları, müzik dinleyebileceğimiz uygulamalar, İnternet hızının ölçmeye yarayan uygulamalar, duvar kağıdı uygulamaları hem az yer kaplıyor hem de her an ihtiyacımız olabilecek uygulamalar olduğu için uzun süre telefonumuzda silmeden kullanabiliyoruz. Nitekim uygulama mağazalarındaki açıkları yakalamakta fayda var.

 

Özgün Olun

2019 yılı itibariyle mobil uygulama mağazaları App Store, Google Play ve diğer mağazalarda 5 milyonun üzerinde uygulama olduğu belirtilmiştir. Hal böyle olunca kullanıcıların ilgisi için mobil uygulama sahipleri birbirleri ile kıyasıya rekabet halinde. Böyle bir rekabet ortamında öne çıkmanın yolu da farklılaşmaktan geliyor.

Çoğu zaman eski uygulamasından sıkılarak yenisine geçmeyi düşünen mobil uygulama kullanıcıların dikkatini farklı uygulamalar çekiyor. Normalden farklı uygulamalar kullanıcıların dikkatini çekiyor ve uygulamanızın indirilmesini sağlıyor. Sizde mobil uygulama sahibi olmak istiyorsanız mağazadaki uygulamalardan farklı bir uygulama tasarlamanız sizi ön plana çıkaracaktır.

 

Performans

Tabii uygulama sahiplerinin görevi, uygulamanızın indirilmesini sağlamakla bitmiyor. Nitekim mobil uygulamanın başarısına yön veren unsurların başında yüksek performans başta geliyor. Hızlı hatasız ve pürüzsüz faaliyet gösteren ve kullanılabilirliği yüksek bir ara yüze sahip uygulamalar sürdürülebilir bir başarıya giden yolda hızlı adımlarla ilerliyor.

Kullanıcıyı önemseyen bir yaklaşım benimsemek uygulamanızın ömrünü her daim uzatıyor. Birçok mobil kullanıcı en ufak bir hatayla karşılaştığında uygulamaya bir şans vermek yerine silmeyi tercih ediyor. Bu sebeple uygulamanızı düzenli olarak kontrol etmenizde ve uygulamanızı kullanılabilirlik testinden geçirmenizde fayda var. Bu bağlamda uygulamanızın farklı cihazlarda ve işletim sistemlerinde gösterdiği performansı ölçen testlerden yararlanabilirsiniz.

 

Sürekli güncel olun

Modern teknoloji ile her gün yeni gelişmelere imkan sağlayan mobil ekosistemde uygulamaların da güncelliğini koruması büyük bir önem taşıyor. Dolayısıyla mobil uygulama sahiplerinin de tercih edilmeye devam etmeleri adına mobil dünyayı ilgilendiren gündemi ve trendleri tercih etmeleri sürdürülebilirliklerini arttırıyor. Mobil trendlerden erkenden haberdar olduğunuz takdirde bunları hızlı bir şekilde kullanıcıya aktararak kalıcı bir tercih nedeni yaratabilirsiniz. Kullanıcılar güncellemeleri sevmez bunu hepimiz biliriz ancak uzun vadede uygulamada sorun çıkmasındansa güncellemeleri düzenli yapmanız uygulamanızın sürdürülebilirliği için daha iyi olacaktır.

 

Geri bildirimler

Uygulama mağazalarında kalıcı başarı elde etmenin yollarından biri de kullanıcıların geri bildirimlerine cevap vermektir. Kullanıcıların geri bildirimlerine cevap vermek ya da kullanıcıları yorum yapmak için teşvik etmek yeni gelecek kullanıcılara bir rehber hazırlar. Eğer sorun yaşayan bir kullanıcıya uygulama mağazası üzerinden cevap vermezseniz yeni gelecek kullanıcılar yorumlara baktığında bunu hoş karşılamayacak hatta belki de uygulamayı indirmekten vazgeçeceklerdir. Uygulama puanları ve iyi yorumlar çok önemlidir. Bu sebeple uygulama içinde yorum yapan ya da puan veren kullanıcılarınızı ödüllendirmek sürdürülebilirliğinizi arttırır.

Tabii böyle bir uygulama yapmak basit değil. Hem işinizi yapıp hem de nasıl mobil uygulama tasarlayacağım diye düşünmeyin! Hemen Uygulamasepetim’e girin ve istediğiniz tasarımı seçin onlarca şablon üzerinden dilediğinizi kullanın ve farkındalık yaratın.Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL