Mobil Uygulamalarda Kazanç Modelleri Nelerdir?  Mobil uygulamalar kısa sürede popülerleşmiş ve hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. 2020 Yılının son çeyreğine geldiğimiz bu dönemde mobil uygulama kullanımı, önceki senelere göre çok daha artmıştır. Küresel salgın dönemi ve küçük işletmelerin de mobil uygulamaya yönelmesi sebebiyle mobil uygulama mağazalarındaki uygulama çeşitliliği ve sayıları artmıştır. Önceki yıllarda mobil uygulamaların en önemli sorunlarından biri kapladığı alanların büyük olmasıydı. Bu sebeple optimize edilmiş, düşük kalitede resimler kullanılmış uygulamalar daha çok tercih ediliyordu. Ancak günümüzde cep telefonlarının kapasitelerinin arttırılması ile bu tarz sorunlar büyük önem teşkil etmiyor. Kullanıcıların telefonunda eskiye göre çok daha fazla mobil uygulama bulunuyor. Peki, mobil uygulama geliştiricilerinin kazanç modeli nedir? Neden bu kadar fazla mobil uygulama bulunuyor? dilerseniz inceleyelim.

Mobil Uygulamalarda Kazanç Modelleri

Mobil Uygulamalar, geliştiricilerine gerçekten büyük kazançlar sağlıyor. Kazanç modelleri birkaç yöntemle sınırlı kalmamaktadır. Bu da kullanıcıların kendine en uygun yöntem ile gelir elde etmesini sağlar. Örneğin; ücretsiz olan ve ticari bir kategoride faaliyet göstermeyen uygulamalar, sadece reklamları uygulamaya ekleyerek kazanç sağlayabilmektedir. Tabii bu, onlarca yöntem arasından sadece biri. Dilerseniz Mobil Uygulamalarda Kazanç Modellerini detaylıca inceleyelim.

1.) Ücretli Mobil Uygulamalar

En rahat kazanç sağlayabileceğiniz uygulama modeli, ücretli uygulamalardır. Uygulama içeriğinde hiçbir ayar yapmanıza gerek yok! Sadece mağazaya eklerken ücretli yapmanız yeterlidir. Tabii ücretli uygulamaların da dezavantajları bulunuyor. Ücretli olması sebebiyle aynı alanda faaliyet veren ücretsiz uygulamalara göre çok daha az indirme sayısına sahip olmanız muhtemel. Tabii her uygulamayı indirenden ücret alacağınız düşünülürse, ücretsiz uygulamalardan daha fazla kazanç elde etmeniz çok daha yüksek ihtimal. Ücretli uygulama geliştirirken dikkat etmeniz gerek durumlar bulunuyor. Uygulamanız, ücretsiz uygulamalara göre daha fazla özelliğe sahip olmalı, aksi takdirde kullanıcılar sizi tercih etmez. Özellikle doktor, psikiyatri gibi önemli bilgiler içeren uygulamalar ücretli olsa da tercih ediliyor.

 2.) Ticari Mobil Uygulamalar

Ticari amaç hedefleyen uygulamalar ( market, restoran, butik vs.) küresel salgının da etkisiyle oldukça popülerleşti. 2020 yılında uygulama mağazalarına eklenen uygulamaların büyük çoğunluğu ticari amaç hedefliyor. Çünkü insanların buna ihtiyacı var ve ihtiyacı iyi değerlendiren işletmeler her zaman kazançlı çıkar. Pandemi döneminde de gördüğümüz gibi dijital dönüşümünü gerçekleştiren firmalar, belki de salgından kârlı çıkan tek toplum. Buna verilebilecek en iyi örnek amazon’dur. Mobil uygulamalar üzerinden ticari satış gerçekleştirerek siz de kazanç sağlayabilir ve ihtiyacı iyi değerlendirerek kullanıcıların beğenisini toplayabilirsiniz. Uygulama içerisinde reklam olmaması, ücretsiz olması ve her zaman ihtiyaç duyulabilmesi sebebiyle her telefon kullanıcısının cihazında ticari uygulamalar bulunuyor.

3.) Reklam İçeren Mobil Uygulamalar

Reklam içeren mobil uygulamalar, sürekli kazanç getirmesi sebebiyle, mobil uygulama geliştiricileri tarafından tercih edilmektedir. Her modelde olduğu gibi reklam içeren mobil uygulamalarda da avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. En büyük avantajı, büyük kullanıcılara ulaştıktan sonra düzenli olarak büyük miktarda gelir sağlamasıdır. Ancak reklam içeren uygulamaların büyük sayılara ulaşması zor ve uzun bir süreçtir. Bu noktada reklam içeren uygulamaların yapması gereken, sürekli ihtiyaç olan bir uygulama geliştirmesidir.

4.) Ücretli Sponsorluk (Öne Çıkarma)

Ücretli sponsorluk genellikle ilan tarzı mobil uygulamalarda sıkça kullanılan bir yöntemdir. İlan sahibi belirli bir ücret ödeyerek ilanının öne çıkmasını talep eder ve ilanının kısa sürede satılmasını sağlar. İki tarafta kazançlı çıkar. Eğer bu tarzda bir uygulamaya sahipseniz reklam kullanmak veya ilan sahibinden komisyon kesmek yerine ücretli sponsorluk yöntemini deneyebilirsiniz. Eğer ilan tarzı mobil uygulamalara sahip olmak istiyorsanız Uygulama Mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

5.) Komisyon Mantığı ile Çalışan Mobil Uygulamalar

mobil uygulamalar nasıl güncel tutulur

Eğer çoklu mağaza tarzı bir uygulamaya sahipseniz, mağazalarınızdan aylık ya da sipariş başına komisyon alabilirsiniz. Tanınmış bir mobil uygulama haline geldiğinizde, işletmeler uygulamanıza kayıt olmak için komisyon vermeyi seve seve kabul edecektir. Çünkü uygulamanızı kullanarak siparişlerini bir hayli arttırabilir ve sizde komisyon mantığı ile uygulamanızdan kazanç sağlayabilirsiniz. Eğer komisyon tarzı market mobil uygulamalara sahip olmak istiyorsanız Uygulamamızı inceleyebilirsiniz.

6.) Oyun içi Mağazalar

Mobil oyunlar da gelir sağlamak için önemli bir kapıdır. Genelde oyunlar reklam mantığı ile kazanç sağlasa da, oyun içi mağazası bulunan oyunlar oyun parası, karakter geliştirme gibi özelliklerin satışını yaparak gelir elde edebilir. Örneğin; en çok oynanan Clash of Clans mobil oyunu reklam içermeyen ancak en fazla gelir sağlayan mobil oyunlardan biridir. Tabii talep ederseniz hem reklamları hem de oyun içi mağazaları kullanarak oyununuzdan gelir elde edebilirsiniz. Uygulama Sepetim artık mobil oyun geliştirme hizmeti de vermektedir. Buraya tıklayarak mobil oyun mağazamızı ziyaret edebilirsiniz..

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama ve Mobil Oyun Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde talep ettiğiniz uygulamaları veya hazır oyunlarımıza sahip olabilirsiniz. Bu konuda  geliştirici arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz. %45’e varan indirimlerimizden yararlanmak için Hazır mobil uygulamalarımızdan  ve oyunlarımızdan satın alabilir veya sorularınız için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda “Mobil Uygulamalarda Kazanç Modelleri Nelerdir konusunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL