ve kullanıcı sayısı her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor. 2019 yılının sonuna yaklaştığımız şu dönemlerde mobil uygulama kullanıcılarının sayısı 5 milyarı aşmış durumda! Mobil uygulama kullanıcılarının sayısının bu kadar fazla olması mobil uygulamalardan para kazanmak isteyen kullanıcıları da buraya çekiyor. Uygulama Sepetim sayesinde uygulama tasarlayan ve yayına veren kullanıcıların şu günlerde en çok merak ettiği “Mobil Uygulamalar Nasıl Güncel Tutulur?” sorusudur. Uygulama mağazalarında kullanıcıların bilinçlenmesi sebebiyle mobil uygulama geliştiricileri Kullanıcılar uygulamamı nasıl indirir? gibi değil de Kullanıcılar uygulamamı silmemesi için ne yapmalıyım? şeklinde düşünür oldu. Bunun birkaç yolu var dilerseniz gelin Mobil Uygulamalar Nasıl Güncel Tutulur? yakından inceleyelim.

Mobil uygulama mağazalarında milyonlarca uygulama var. Kullanıcıların birden çok seçeneğinin olması, karşılaştığı bir hatada taviz vermeden uygulamayı silmesine sebep oluyor. Bu anlamda uygulamayı sürekli güncel tutmak ve kullanıcıların isteklerine göre hareket etmek kullanıcıların, uygulamaya şans tanımasına olanak sağlıyor. Adım adım mobil uygulamalar nasıl güncel tutulur? inceleyelim.

1.) Kullanıcılarınızı Gözlemleyin

mobil uygulama

Uygulamanızı bir mağaza olarak düşünürsek mobil kullanıcılar sizin müşterilerinizdir. Bu müşteriler bazen kapıdan geri döner bazen de içeri girer ve sadece bakıp çıkar. Eğer kullanıcıların neden kapıdan geri döndüğünü veya inceleyip çıktığını öğrenebilirseniz buna göre bir çözüm de bulabilirsiniz. Uygulama Mağazalarındaki olumlu/olumsuz yorumlara cevap verin, E-Postalarınızı düzenli takip edin ve en önemlisi kullanıcılara anket sunun. Anket sonucunda kullanıcılarınız hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız. Eğer kullanıcılarınızı düzenli olarak gözlemlemezseniz, maillere ve mesajlara cevap vermezseniz bir süre sonra kullanıcılar uygulamanızı mobil cihazlarından kaldırmaya başlayacaktır.

2.) Gündemi Takip Edin

Gündemi takip etmek adından da anlaşılacağı üzre güncel kalmanın önemli yollarından biridir. Teknoloji her geçen gün gelişiyor, yeni uygulamalar, yeni teknoloji ürünleri ve yeni algoritmalar sürekli yaşantımıza dahil oluyor. Sürekli yenilenen ve değişime tepki vermeyen mobil uygulama sahipleri bir süre sonra sessiz sedasız piyasadan siliniyor. Son dönemlerde mobil uygulamalarda hayatımıza yeni yeni dahil olan teknolojiler kullanılmaya da başlandı. Örneğin; artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojiler,ilk zamanlarda pek kullanılmasa da şimdilerde oldukça popülerleşmeye başlamıştır. Bu tarz yenilikler mobil platformlarda da karşılık bulduğu ve üstelik yoğun ilgi gördüğünü gözlemleniyor. Rakiplerinden önce durumu fark eden ve bu teknolojileri önceden kullanmaya başlayan mobil uygulama sahipleri, rakiplerine göre bir adım önde bulunuyor. Tabii gündemi takip etmekten kastımız sadece teknolojik gelişmeleri mobil uygulamaya dahil etmek değil. Konumunuza göre popülerleşen  bir olayı, modülü veya geleneği uygulamanıza dahil edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; bir bayram vasıtasıyla kullanıcılara tebrik mesajı gönderip kullanmaları için bir promosyon hediye edebilirsiniz. Ya da farklı bir örnek vermek gerekirse dijital bir ortamda bulunan ve kullanıcıların beğendiği bir özelliği kendi uygulamanıza da ekleyebilirsiniz. Bu sayede sürekli güncel kalırsınız ve kullanıcılar uygulamanızı silmek istemez!

3.) Düzenli Olarak Rakip Analizi Yapın

Güncel olma adına uygulanan bir diğer yöntem de düzenli olarak rakip analizi yapmaktır. Sade mobil uygulama alanında değil bir işi birden fazla kişinin sağladığı her ortamda rakip analizi yapılmaktadır. Rakiplerinize yönelik araştırmalarınızdan yaptığınız çıkarımlar sonucunda kendi uygulamanızın mağazadaki konumunu sağlıklı bir şekilde değerlendirebilir ve rakiplerinizde olup sizde olmayan özellikleri takip edebilirsiniz. Rakip analizini sadece diğerlerine göre az popüler olan uygulamalar değil, alanında en trend olmuş uygulamalar dahi yapmaktadır. Gerilerden gelip herhangi bir uygulamanın sizi geçmesini istemezsiniz değil mi? o zaman rakiplerinizi takipte kalın! Özellikle mobil dünyadaki yolculuğunuza henüz yeni başladıysanız  geniş kapsamlı bir rakip analizi sizi daha yukarılara taşıyacaktır. Rakip analizini her zaman yapın, ihmal etmeyin!

mobil uygulama fiyatları

4.) Uygulamanızı Teknolojinin Yeni Ürünleri ile Entegre Edin

Günümüzde en çok tercih edilen uygulamalar geniş içeriklere sahip gündeme ayak uyduran mobil uygulamalardır. Günlük işlemlerini rahat bir şekilde tamamlamaktan memnuniyet duyan kullanıcılar doğal olarak alışkın oldukları kolaylıkları sunmayan mobil uygulamaları tercih etmiyorlar. Bu bağlamda kullanıcıların işlerini kolayca tamamlamasını sağlayan yeni teknoloji ürünleri uygulamanıza entegre ettiğiniz takdirde kullanıcılar uygulamanızı çok daha beğenecek ve sürekli kullanmaya devam edecektir. Bu duruma örnek olarak arıtılmış gerçeklik sayesinde mağazaya gitmeden giysileri denemeyi veya daha da basit bir örnek vermek gerekirse; duraklardaki QR kodlar sayesine otobüs hatlarının bilgisine ulaşmayı örnek olarak gösterebiliriz.

5.) Altyapınızı Genişletin

Başarılı ve başarısını sürekli devam bir ettiren mobil uygulama ortaya çıkarmak istiyorsanız geniş bir altyapıya sahip olmanız gerekmektedir. Herhangi bir şirkete bağlı olmayan evinden mobil uygulama geliştirme çabasında olan kişilerin geniş bir altyapı sistemi olmayabilir. Böyle bir durumda Altyapısı Geniş insanlarla çalışmak sizi bulunduğunuz noktanın ilerisine taşımaya yardımcı olacaktır. Uygulama Sepetim sürekli gelişen ve büyüyen bir mobil uygulama şirketidir. Uygulama Sepetim üzerinden uygulama yapmaya başlayabilirsiniz. Sürekli olarak eklenen modüller ve büyük ve sorunsuz çalışan sunucusu sayesinde Uygulama Sepetim üzerinden uygulamalarınızı sorunsuz geliştirebilirsiniz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL