Dijital dünya her geçen yıl daha pratik, daha az yer kaplayan cihazlar üzerinden dönüşüm kazanıyor. Bu dönüşümün açığa çıkardığı alan, yeni dijital trendlerin eski trendlerin yerine ikame edilmesiyle sonuçlanıyor. Bu döngü, 10-15 yıl süresince tekrarlanarak devam ediyor. Mobil teknoloji, dijital dünyanın önemli bir parçası haline gelmiş durumda.

Mobil teknolojinin etkisini arttırdığı günümüzde birçok sektör kaynaklarını mobil platformlara taşıyor. Bu sayede mobil teknolojinin günlük yaşamda daha fazla yer alması son derece normal. Dijital dünyadaki değişimler göz önüne alındığında firma ya da bireysel girişimcilerin mobil teknolojiyi de önemli bir unsur olarak kabul etmeleri ve yatırımlarını daha yenilikçi, özgün fikirler üzerinden gerçekleştirmeleri bekleniyor

Mobil teknoloji, dijital dünyanın geleceğinde önemli bir etken. Mobil platformları göz ardı eden, planlamalarında bu unsura yer vermeyen firmalar, ilerleyen süreçte yerlerini mobil teknolojiye başarılı bir şekilde adapte olan yeni firmalara bırakmak zorunda kalabilir. Bu durum dijital dünyada halen eski metotları kullanma çabası içerisinde olan firmalar için geçerli. Yaşamın diğer alanlarına göre çok daha hızlı bir dönüşüm içerisinde olan dijital dünya, değişime direnen yapıları devre dışı bırakıyor. Bu durumun tarihsel izdüşümlerini de saptamak mümkün.

Mobil Teknolojinin Günlük Yaşamdaki Yeri

Mobil teknoloji bankacılık, kitle iletişim araçları (televizyon, gazete, dergi vs.), alışveriş, ulaşım, iletişim, e-ticaret  vb. birçok alanda etkisini her geçen gün arttırıyor. Her alana farklı bir şekilde yansıyor, bir şekilde temas ediyor.

Bankacılık

Mobil bankacılık, birey ya da firmaların bankacılık işlemlerini pratik ve hızlı bir şekilde yapmalarına olanak sağlıyor. Müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasıyla şubeye ya da ATM’ye gitmenize gerek yok. Bankacılık işlemlerinin önemli bir kısmı, artık mobil uygulamalara entegre edilmiş durumda.

Televizyon, e-Dergi, e-Gazete

Her geçen yıl mobil teknolojiyle daha fazla temas içerisindeyiz. Hayatın birden fazla alanında yaşamımızda yer alan mobil cihazlar, bizlere daha pratik bir yaşam sunmakla kalmıyor, bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilmemizi sağlıyor. ”Enformasyon Çağı” denilen günümüzde mobil teknolojinin iletişime olan etkisi yadsınamaz bir gerçek.

TV platformlarının mobil teknolojiye geçiş yaptıklarını biliyor muydunuz? Türkiye’de hizmet veren ve çoğunlukla ücretli olan TV platformları, yayınlarını kendi mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştiriyor. Mobil platformlar üzerinden yayınlanan e-dergilerin sayısı her geçen gün artıyor. Ulusal gazetelerin de iTunes ya da Google Play Store üzerinde yayınlanan mobil uygulamalarına hızlı bir şekilde ulaşabilmeniz mümkün. Gördüğünüz üzere kitle iletişim araçları da her geçen gün mobil dünyadaki yerini alıyor.

Alışveriş

Son 7-8 yıl içerisinde internet ağı üzerinden yapılan alışverişlerdeki artış, herkesin rahatlıkla görebileceği düzeyde. Ancak internet ağı üzerinden yapılan bu alışverişler her geçen gün mobil uygulamalara doğru geçiş yapıyor. Bu açıdan bakıldığında e-tcaret sektöründe yer alan her yatırımcının mobil platformlar üzerinde de yer alması beklenebilir.

Son 2-3 yıl içerisinde büyük ve orta ölçekli alışveriş siteleri, hızlı bir şekilde mobil platformlara entegre oluyor. Bu süreç özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinden daha iyi görülebilir.

Ulaşım

Mobil teknoloji, ulaşım alanında da önemli bir mesafe katetmiş görünüyor. Hava yolu, demir yolu ya da kara yolu kullanan birçok birey, biletlerini mobil uygulamalar üzerinden satın alabiliyor. Türkiye’de herhangi bir rakibi olmayan TCDD, Türkiye’nin önemli hava yolu şirketlerinden Türk Hava Yolları ve Pegasus, yine Türkiye’de faaliyet gösteren onlarca otobüs firması mobil uygulamaları üzerinden e-bilet hizmeti sağlıyor.

 

 

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL