Mobil Oyunlardan Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir? Mobil uygulama dünyasında para kazanmak isteyenler için, mobil oyunlar önemli bir rol oynuyor. Herkesin oynamaktan keyif aldığı bu uygulamalarla siz de para kazanmak istemez misiniz? Bu yazımızda sizlere mobil oyunlardan kazanç sağlamanın çeşitli yollarından bahsedeceğiz.

Mobil Oyunlar ile Para Kazanma Seçenekleri Nelerdir?

Sizin de ilk aklınıza gelen şey mobil oyunları ücret karşılığı satarak para kazanmak olabilir. Fakat başlıktan da anlaşılacağı üzere yazımızın konusu bu değil.

Ücret karşılığında satılan oyunlar, düşününce para kazanmak için en iyi yol gibi görünse de  durum bunun tam tersi. Böyle bir oyunu yayınlayıp geniş kitlelere ulaşmanız için, gerçekten çok özel bir oyuna sahip olamanız gerekiyor. Çünkü mobil oyuncuların büyük kısmı ücretsiz oyunlara daha fazla ilgi gösteriyor.

Öyleyse bu durumda nasıl mobil oyunlardan kazanc sağlayabilirsiniz? Bunun için yapılabilecek en yaygın yöntemler uygulama içi satışlar, reklam gösterimleri, abonelik veya tam üyelik satışlarıdır. Oyununuzun çeşidine göre, bunların içinden birini veya birkaçını tercih etmeniz mümkün.

mobil oyun

Tabii ki, sizin mobil oyunlardan kazanc miktarınız ve kullanıcılarınız oyundan aldığı keyifin bir dengede olması gerekiyor. Kullanıcılarınızın oyun zevkini kaçıracak derecede reklam kullanmanız veya kullanıcıları para harcamaya zorlayacak durumlar oluşturmanız, uygulamanızı terk etmelerine yol açacaktır. Oysaki, ücresiz oyunlardan kazanç sağlama durumu, kullanıcıların uygulamanızı ne kadar düzenli kullandığıyla bağlantılıdır.

Ücretli oyunlarda, kullanıcılar oyununuza bir kez ücret ödedikten sonra, bir daha oynamasalar bile hedeflediğiniz kazancı elde etmiş gibi görünebilirsiniz. Fakat ücretsiz bir oyun yayınladıktan sonra, oyundan elde edeceğiniz kazanç yöntemlerinin hepsinde, kullanıcılarınızın oyunu oynamaya devam etmesi oldukça önemli.

Öyle ki bir kullanıcı oyunu oynamayı bırakırsa, uygulamadaki hiçbir reklamı göremeyecek dolayısıyla onlara tıklayamayacaktır. Tabii ki oyun için satın alımlar da yapamayacaktır.

Uygulama ile para kazanma yollarından ve kullanıcıları uygulamada  tutmanın ne kadar önemli olduğundan bahsettiğimize göre artık bu yollara daha iyi bakabiliriz.

Uygulama İçi Reklamlar

Para kazanma konusunda, ücretsiz oyunlar en çok bu yolu kullanıyor diyebiliriz. Uygulama içinde reklam gösterebilmek için farklı reklam sağlayıcılarından birine kayıt olup bu reklamları uygulamanızda etkinleştirmelisiniz. Uygulamada reklamları banner olarak ya da video olarak görüntüleyebilirsiniz

Akla ilk gelen ve en popüler reklam sağlayıcısı Google Admob’dur. Oyunlar için bir diğer popüler reklam sağlayıcı ise Unity Ads’dir. Elbette Unity Ads için oyununuzun Unity kullanılarak geliştirilmiş olması gerekli. Bu iki sağlayıcı dışında reklam platforları mevcut fakat en güvenilir olanlar bunlardır.

Kullanıcıyı sıkmaması, reklamlar konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır. Her oyundan sonra geçilemeyen reklamlar veya oyunun heyecanlı bir noktasında karşılarına çıkıp oyun zevklerini kaçıran reklamlar kullanıları oyundan soğutabilir.

Öyleyse reklamlarını yerleştirmeniz gereken farklı noktalara ve farklı reklam tiplerine göz atalım…

mobil oyun kazanc

Banner Reklamlar

Bu tipteki reklamları oyunun skor ekranı veya menü kısmı gibi yerlere koyup ekranda fazla yer kaplamadan göstermeniz oldukça iyi bir yöntemdir. Dikkat çekici ve okunaklı olup aynı zamanda kullanıcıları rahatsız etmeyecek, oyunla ilgili bilgilerin görünmesine engel olmayacak şekilde yerleştirmelisiniz.

Video Reklamlar

Kullanıcıları harekete geçirme konusunda daha etkili, bu sebepten video reklamlar daha değerlidir ve size daha yüksek geitiri sağlayabilir. Ancak bir banner reklamın aksine bu reklam köşede kendi haline durmak yerine her şeyi durduran ve tüm ilgiyi kendine çeken bir reklam olabileceği için daha fazla uğraş gerekmekte.

Bu reklamın diğerine göre daha değerli olup aynı zamanda potansiyel olarak rahatsız edici olmasını da kullanıcıya reklam izlediği için ödüller sunarak engelleyebilirsiniz. Örnek olarak; yaşam hakları bitmiş bir oyuncuya reklam izleterek bir şans daha verebilirsiniz.

Uygulama İçi Satışlar

Mobil oyunlardan para kazanma konusunda en büyük yöntemlerden bir diğeri de uygulama içi satışlardır. Bu yöntem, reklamların aksine kullanıcılardan direkt eylem beklemektedir. Fakat kullanıcılarını satın alımlarda yeterince çekici ise ve fiyatlarınız da uygunsa bu yöntem oldukça önemli miktarda gelir sağlayabilecek bir duruma dönüşebilir.

Çoğu zaman bu yöntemin kullanıldığı oyunlarda birden fazla para birimi kullanılmakta. Öncelikli para birimi, oyun için yapılanlarla kazanılabilen standart para pirimi ve diğeri de oyun içinde çok zor şekilde kazanılabilen veya sadece satın alınabilen para birimidir. Satın alınabilen para birimi ile nadir geliştirmelere ya da oyun içi hızlandırmalar alınabilir.

Abonelik veya Tam Sürüm Satışları

Bu yöntemde, oyunun reklamsız kullanımını veya tam özellikli halinin satılması. Bu şekilde oyunun büyük bir kısmını ücretsiz olarak sunup belirli bir kitle toplayabilir ve daha fazlasını isteyen kullanıcılardan gelir elde edebilirsiniz.

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama ve Mobil Oyun Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde talep ettiğiniz uygulamaları veya hazır oyunlarımıza sahip olabilirsiniz. Bu konuda  geliştirici arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz. %45’e varan indirimlerimizden yararlanmak için Hazır mobil uygulamalarımızdan  ve oyunlarımızdan satın alabilir veya sorularınız için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda “Mobil Oyunlardan Para Kazanma Yöntemleri Nelerdi?r konusunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL