Eğitim alanında mobil uygulamaların önemi nedir? Günlük yaşantımızda önemli bir yer edinmeye başlayan mobil uygulamalar, hayatımızın her alanında bize eşlik ediyor. Gerek çalışma ortamımızda gerek sosyal yaşantımızda hayatımızı kolaylaştıran mobil uygulamaları son zamanlarda eğitim alanında da görmek mümkün. Mobil uygulamaları hedef alan araştırmaların sonucunda elde edilen verilere göre, organizasyonların yüzde 67’si mobil öğrenme teknolojilerini ek bir araç olarak hizmete sunduğu gözlemleniyor. Yani her ne kadar mobil uygulamalar gelişse de eğitim kurumlarında bu teknolojiler ek bir araç olarak kullanılıyor. Yapılan bir ankette ise mobil kullanıcıların yüzde 99’ u mobil eğitim uygulamalarının öğrenim süreçlerine katkıda bulunduğunu ifade ediyor.

Ülkemizde mobil eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2015 yılında FATİH( Eğitimde Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekâtı ) projesi kapsamında 700 bin tablet dağıtmış, takip eden 4 yılda ise 1,5 milyondan fazla tablet öğrencilere dağıtılmıştı.

Bu verilerin ışığında özellikle genç neslin teknolojiye bu kadar yakın olması göz önünde bulundurulduğunda, eğitim alanında mobil uygulamaların hayata geçirilmesinin birçok avantajı olabiliyor. Peki, eğitim kurumları mobil uygulamaları kullanarak öğrencilere neler sağlıyor?

 

Öğrencilerin derse olan dikkati artıyor

Uzun ve yorucu olan eğitim sürecini tamamlamak isteyen öğrencilerin dikkatleri çabucak dağılabiliyor. Her öğretmen öğrencide istenen etkiyi bırakamaz. Bazı öğretmenlerin dersi anlatırken isteneni verebiliyorken bazı öğretmenler eğitim alanında zayıf kalıyor. Öğretmenin ses tonu, göz teması, etkili anlatım alanlarında düşük bir performans sergilemesi öğrenciyi hemen dersten koparıyor. Bu ve benzeri durumda öğrenciler her an ulaşabilecekleri mobil uygulamalara girip dersin kaçırdığı bölümü etkili bir biçimde anlatan hocalardan dinleyip eksiklerini tamamlayabiliyor. Aynı zamanda not tutmakta zorlanan öğrenciler mobil uygulama üzerinden dokunmatik klavye ile rahatlıkla not tutabiliyor.

Bunlara ek olarak öğrenciler kitapta olanın aksine mobil uygulamalarda birden fazla kaynaktan yararlanabilirler veya örnek verecek olursak coğrafya derslerinde tek dokunuşla haritaların siyasi, fiziksel, izoterm ve onlarca türünü rahatlıkla görebilirler.

Ayrıca inovatif mobil eğitim uygulamaların yardımıyla bilgiler öğrencilerin görsel hafızalarına yer ediyor ve ezbere dayalı sistemin önüne geçilmeye başlanıyor. Dil öğrenme konusunda da önemli ayrıcalıkları bulunan mobil uygulamalar, öğrencinin İngilizce seviyesine göre, günlük tamamlaması gereken görevler veriyor.

 

İletişim ağı

Her alanda olduğu gibi eğitim sürecinde de iletişimin önemli bir etkisi var. Hem öğrencinin hem de velilerin kullanabildiği bu mobil uygulamalarda, eğitim görevlilerine ve idari görevlilere her an ulaşabilmek mümkün.

Bazı öğretmenlerin kendine has anlatım tarzı olabiliyor. Hal böyle olunca öğrenci mobil uygulama üzerinden hangi konuda olduğunu anlamakta zorluk çekiyor. Ya da öğrenci kendi öğretmeninin anlatım tarzını daha da beğendiği için uygulama üzerinden ders dinlemek istemiyor. Bu ve bunun gibi durumlarda öğrenci rahatlıkla öğretmenine ulaşabiliyor ve kafasındaki sorulardan kurtulabiliyor. Aynı zamanda uygulamadaki bildirimler sayesinde öğrenciye gerek ödevleri gerek projesinin yaklaşan teslim tarihi hatırlatılıyor.

Öğretmen ve öğrencilerden bağımsız olarak mobil uygulamalar, veliler için de önemli bir bilgi kaynağı. Öğrencilerin devamsızlıkları, not bilgileri, okul hakkındaki gelişmeler, çeşitli etkinlikler, geziler ve daha birçok bilgiden yararlanabilen veliler, çocuklarıyla rahatlıkla ilgilenebiliyor.

 

Düşük maliyet

Mobil uygulamaların avantajlarından biri de düşük bütçeli aileler için fazla masraf yapmamasını sağlamaktır. Günümüzde defter, kitap, kalem derken aileler kırtasiye masrafları için yüzlerce lira para harcıyor. Hal böyle olunca düşük gelirli aileler okul dönemi zor dönemde kalabiliyor. Ancak eğitim kurumunuzun mobil uygulaması varsa her ders için ayrı defter almaya gerek yok! Öğrenciler uygulama üzerinden not tutabilir yazı büyüklüğünü, rengini, görselleri dilediği gibi seçebilir. Bu sayede öğrenciler her ders için ayrı defter taşımak zorunda da kalmaz. Ayrıca öğrenci projelerini uygulama üzerinden yapabilir ve öğretmenine gönderebilir. Tüm bunlara ek olarak kitapların bu kadar pahalı olduğu dönemde öğrenciler tek kaynak üzerinden eğitim görmektense, hiç para harcamadan uygulama üzerinden dilediğiniz kitabı alıp bilgilenebilirsiniz.

Ağaçların sürekli kesilip biçildiği bu dönemlerde eğitim kurumları mobil uygulamalara geçerek ağaçların kesilmesinin ufakta olsa önüne geçebilirsiniz. Bu sayede eğitim kurumları olarak genç nesillere de çevre bilincini ve doğa sevgisini aşılamış olursunuz.

Eğitim kurumlarının çoğu son dönemlerde mobil uygulamalara geçerek, öğrencilerini mobil uygulamanın avantajlarıyla tanıştırıyor.Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL