Günümüz Mobil Uygulama Kullanan Kullanıcıların E-Ticaret Tercihi

Günümüzde dijital ticaret kavramı gittikçe önemi artmaya başladı. Eskiden mağazalardan alışverişlerimizi yapardık. Teknoloji ilerledikçe alışkanlıklarımızda değişti. Mobil ticaret kavramı eskiden vardı. Fakat şimdi güven problemi vardı. Artık günümüz dijital dönemde alışverişlerimizi mobil uygulamalar üzerinden yapıyoruz. Durum bu olunca firma sahipleri mağazalarını kapatarak işlerini mobil uygulama üzerinden yapmaya başladılar. Bu geçiş süresi hızlı olmaya başladı. Artık e ticaret işlerini mobile platforma geçiren insanların şirketleri daha hızlı büyümeye başladı. Şirketlerin mobil ticaretine geçmesini sağlayan en büyük faktör kullanıcıların mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmesi oldu. Artık şirketlerin vazgeçilmez tercihi mobil ticaret platformuna şirketlerini entegre etmesi şart oldu. Şirketlerini mobil ticaret platformuna taşımayan firmalar birçok kişiye ulaşamayacağı için finansal yönden zararda olmaya başladılar. Mobil uygulamalar ticaret üzerinden ekonomik açıdan fırsatlar sunmayı sağlar. Kullanıcılar alışveriş tercihini mobil uygulama üzerinden yapmaya başladılar.

İnsanların En Temel İhtiyaçlarından Biri Olan Market Alışverişi

Market alışverişi vazgeçilmez eylemidir. Genel olarak her gün market alışverişi yapıyoruz. Çünkü hepimizin temel ihtiyacıdır. Zaman artık hızlı akıp gidiyor. Günümüzde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Artık zamanın önemini daha çok anlamaya başladık. Zamanımı daha verimli kullanmaya daha çok ihtiyacımız var. Burada teknolojik cihazların kullanımı artmasının en büyük nedenlerinden biri ortaya çıkıyor. Teknolojik cihazlar, hizmetler bize zaman tasarrufu kazandırmaya başladı. Eskiden bir işte harcanılan zaman ile şimdiki harcanan zaman aynı değil. Şimdi işlerimizi daha hızlı gerçekleştiriyoruz. Artık mobil market uygulamaları var. İstediğimiz ürünleri bir cep telefonu internet ve mobil uygulama ile tek tık ile gerçekleştiriyoruz. Tüm bunlara ek bir ücret ödemeden yaşam gider ihtiyaçlarımızdan birileri olan cep telefonu ve internet ile gerçekleştirebiliyoruz. Hem de dünyanın neresinde olursak olalım. Durum böyle olunca kullanıcıların market mobil uygulama tercih etmesine neden oluyor. Market alışverişlerini değerli zamanlarını gereksiz yere harcamadan herhangi bir ek ücret vermeden tek tıkla gerçekleştirebiliyor.

Şirketlerin Tercihi Market E-Ticarette

Makalemizde bahsettiğim gibi günümüz dünyası artık mobilde. Çoğu işlerini bir telefon ile yapabiliyor. Kullanıcıların artık mobil platformu tercih ediyor. Bunun ile mobil platformun avantajını bir tek kullanıcılar faydalanmıyor. Şirketler içinde avantajları var. Artık yer kiralamalarına ya da çok fazla çalışan çalıştırmalarına gerek yok. Bir tane depo alanı kiralayarak dünyanın her yerine kargo firmaları ile ürünlerini satabilirler. İşletmeler için maliyetleri düşürmesi, kullanıcıların bir telefon ve internet ile şirketlerden alışveriş yapabilir olması şirketlerin mobil ticaret platformuna geçiş sürecini hızlandırdı. Artık müşteriler mobilde platformlarda alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Market alışverişi en temel ihtiyacımız. Şirketler artık mobil ticaret platformuna geçiş yapması gerekiyor. Aksi takdirde işletmelerini kapatmalarına sebep olacaktır. Günümüz teknolojisi şirketlerin davranışlarını etkiliyor.

Market Mobil Uygulamalarında Kullanıcıların Dikkat Ettiği Kriterler

Günümüzde kullanıcılar artık market alışverişlerini mobilde yapıyorlar. Birçok uygulamalar var. Fakat kullanıcılar hepsini tercih etmiyor. Genel olarak genel kriterlere göre tercih yapıp alışverişlerini yapıyorlar. Peki genel kriterler nedir? Güvenlik, Reklam, Marka değeri, Ücret. Güvenlik en temel ihtiyacımız. Biz insanlar yapacağımız alışverişlerde güvenlik ile ilgili sıkıntı yaşamak istemeyiz. Mobil market çok kullanışlı ve çok pratik. Hayat ve zaman kazandırır. Fakat güvenlik noktasında sıkıntı olursa bahsetmiş olduğum iyi avantajların bir önemi kalmaz. Çünkü o zaman kimse mobil uygulamada market alışverişi yapmaz. Mobil uygulama güvenliği kullanıcıların güvenini kazanmalıdır. Reklam olmazsa yeni ürünleri, fiyat avantajları gibi kullanıcılar doğrudan ilgilendiren konuları bilemeyiz. Bundan dolaylıda işletmeciler son kullanıcıya ulaşamazlar. Ancak reklam yapan şirketler son kullanıcıya ulaşır ve şirket olarak büyümeye devam eder.

Rakiplerine karşı ciddi avantaj sahibi olmuşta hatta rakipsiz olmuş olabilir diyebiliriz. Reklamın önemi tartışılmazdır. Marka Değeri, aslında hepimizin taraftar olduğu çok sevdiği ve tartışma ortamında sonuna kadar savunduğumuz kendi markamız gibi sahiplendiğimiz markalar vardır. Hangi kategoride olursa olsun. Sadece Market değil. Örneğin Mercedes Benz Alman Markası. Marka değeri olan şirketler diğer şirketleri önündedir. Son kullanıcıya ulaşması hiç de zor değildir. Ticarette şirketleri rakiplerinden öne çıkardığı ve kullanıcılar açısından tercih sebebi olması açısından Marka Değer son kullanıcılar için çok önemli ve tercih sebebidir. Ücret kısmı ilk önce baktığımız kısımdır. Bir ürün satın alırken birçok firma o ürünü üretmiş ve farklı ücretlerden satışa sunmuştur.

Genel olarak hepimiz daha uygun fiyatlı ürünleri tercih ederiz. Uygun fiyatlı ürünlerin satışı daha kolaydır. Bu nedenle mobil uygulamada market alışverişi yaparken filtreleme kısmında istediğimiz fiyat aralığındaki ürünleri listeleme yapıp kolaylık satın alma işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

Bu yazımızda “Market Mobil Uygulamaların E-Ticaretteki Önemi” yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

 

 

SOSYAL MEDYADA BİZ

 
 
https://uygulamasepetim.com/uygulama-sepetime-nasil-uye-olurum/
https://www.instagram.com/uygulamasepetimm/
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_5.gif
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_3.gif

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL