İçerik oluştururken nasıl bir yol izlenmeli?

İçerik Oluşturma

İçerik oluştururken nasıl bir yol izlenmeli? Doğru ürün satış pazarlama konusunda, web sitesinin veya mobil uygulama sistemlerinin içeriklerinin, kullanıcının ihtiyacına yönelik olması gerekmektedir. İçerik dediğimiz kısım, sayfanın dikkat çekici görünen ara yüz kısmı, renkleri ve yazı fontları gibi unsurları kapsamaktadır. İçerik kısmı genelde düşünülmeyen ve önemsenmeyen kısımdır. Fakat doğru bir içeriğin oluşturulmasının da ne kadar etkili olduğunu bilmek gerekir. Önemsenmeyen içerikler ve bilinmeyen içerik stratejileri yüzünden, kullanışsız bir uygulama ile karşı karşıya gelebiliyoruz. İşletme olarak önemsiz bir içerik tasarımıyla karşılaşan kullanıcılar, işletme hakkında yeteri kadar bilgi veya geri dönüş alamayarak, olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Olumsuz sonuçlar yaşamamak için,  içerik oluştururken nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda liste yapalım:

İçerik oluşturmayı 4 başlıkta inceleyebiliriz. Tasarlama, uygulama, analiz ve değerlendirme olarak 4 başlıkta, içerik oluşumu adımlarını inceleyebiliriz.

Tasarlama

İçerik oluşturmanın ilk adımı hiç şüphesiz geliştirilen fikirlerdir. Bu fikirler dağınık parçalar halinde olduğundan, belli anahtar kelimeler etrafında toparlayarak, fikirlerinizi netleştirebilirsiniz. Tasarlama işini yaparken, ufak notlar alarak ana hatlar yüzeysel olarak belirlenir. Tabi bunları yaparken, ekibinizle oluşturduğunuz Arge çalışmasında, farklı fikir alışverişinde bulunarak, tasarlama işi yapılmalıdır. Tasarlayacağınız bölümde veya yazıda; Oluşturulan sayfanın içeriğinin hedefi nedir? Hitap edecek kişilere faydası nedir? Neden bu sayfayı tercih etmeliler? Bu soruların cevabına göre, kolayca tasarlama işini netleştirebilirsiniz.

 

Uygulama

 Yazılacak yazı veya blog sayfası tasarımı yapıldıktan sonra, işin ez kolay kısmı uygulamasıdır. Taslak halinde olan sayfanızın uygulama kısmında, renklendirme, fotoğraflar ve kullanılacak yazı fontları çok önemlidir. Sayfanızın içeriğini belirlemede sizi tanıtan ve sizi gösterecek olan bölümdür. Bu yüzden renk seçimine ve font seçimine özen göstermek gerekir. Oluşturacağınız içeriğin çok fazla yazıdan oluşmamasına dikkat edilmesi gerekir. Resim ve yazı kullanımı dengeli şekilde kullanılmalıdır. Yazı okuyucuyu sıkmayacak şekilde olurken, video veya resimlerde dikkat çekici ve çözünürlüğü yüksek olması gerekir. Sayfanızı ziyaret eden kişiler sıkılmadan, zevkle sizi takip edebilmeli.

 

Analiz 

İçerik oluşturulurken, işin analiz kısmına geldiğimizde, artık sayfayı paylaşma zamanı gelmiş demektir. Tasarlanıp uygulandıktan sonra, okuyuculara sunup, nasıl bir iş çıkardığınızı görme zamanı gelmiştir. Gerekli son kontroller yapıldıktan sonra, herhangi bir sorun yoksa blogunuzu paylaşabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sabırla bekleyip, kaç ziyaretçiniz var, ilgi görüyor mu? En çok ilgi duyulan ne? Gibi soruların analizini yapabilirsiniz. Ayrıca, bu tür sayfaları ziyaret eden kişiler olumlu veya olumsuz yorumlarda bulunabilirler. Bu konuda sabırlı ve sakin bir dille, ziyaretçilerinize cevap vermeniz doğru olacaktır. Yapılan yorumları okuyup olumlu veya olumsuz sonuçlar doğrultusunda, yeniden düzenleme yapmalısınız.

 

Değerlendirme

 Sayfanız yayınlandıktan sonra, olumlu sonuçlar aldığınız konular üzerine daha çok gitmelisiniz. Olumlu sonuç alınan yazı veya fotoğrafın incelemesini yaparak, bir sonraki paylaşacağınız yazı veya fotoğrafınız için rehber olması gerekir. Diğer siteleri de kontrol ederek, ziyaretçi kitlesinin neyi daha çok beğeniğ neye daha çok ilgi duyduğu konulara iyi dikkat etmek gerekir. Atılacak her adım iyice düşünülerek ve hesaplanarak yapılmalıdır. İnsanların tepkilerine bakılarak, ilgilerinin nereye odaklandığı konusunda çıkarımlarda bulunularak, iyi bir takipçisi olan bloglar oluşturabilirsiniz. Olumlu sonuçların verdiği avantajlardan biri de sosyal medyada paylaşılıyor olmanız. Bu sayede paylaşılan yazılarınızın beğeni ve yorumlarını inceleyerek, nasıl bir kitleye hitap ettiğinizi ve insanların neye karşı daha ilgili olduğunu kestirebilmeniz kolaylaşacaktır. Giderek ziyaretçi sayınızın artmasına neden olacak olumlu sonuçlarla karşılaşabilmek mümkün.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL