E-Ticaret’te olumlu bir müşteri deneyimi sunmanın önemi. Herhangi bir süredir şirketteyseniz, harika bir ürüne sahip olmanın gün boyunca başarılı olmak için yeterli olmadığını zaten biliyorsunuzdur.

Evet, sattığınız ürünlerin şirketinizin gelecekteki performansı üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Ancak, ürün kalitesi tek başına müşterileri çekmek, meşgul etmek ve elde tutmak için yeterli olmayacaktır. Gerçekte, ürün kalitesi artık belirli bir markayla iş yapıp yapmamaya karar vermede en önemli faktör değil. Günümüz standartlarına göre, e-Ticaret müşterilerinize değerli bir genel deneyim sağlamak çok daha önemlidir.

Web sitenizde sunacak olağanüstü şeyler bulmak ve SEO ve reklamlar ile trafik çekmek artık yeterli değil. Bu herkesin yaptığı bir şey. Bununla birlikte, kendinizi rekabette öne çıkarmak – gerçekten öne çıkmak için – müşterilerinize lazer odaklı olmalısınız.

Küçük ya da büyük bir mağaza olarak, öne çıkmak istiyorsanız, olağanüstü deneyimler yaratma işinde olmalısınız. Ticaret bileşeni yalnızca size para kazandıran bir eklentidir.

 

1- İyi bir müşteri deneyimine sahip olmak ne demektir?

Müşteri deneyimi (CX) ve kullanıcı deneyimi (UX), sıklıkla değiştirilen terimlerdir. Tüketici Deneyimi ise, bir işletme ile uçtan uca müşteri karşılaşmalarını ifade ederken, UX bir uygulamanın, web sitesinin veya ürünün kullanılabilirliğine daha fazla odaklanır.

Basitçe söylemek gerekirse, Tüketici Deneyimi, bir müşterinin şirketinizle olan tüm etkileşimlerinin ve temas noktalarının toplamıdır. Üç ana unsura odaklandı:

Müşterilerinize çeşitli iletişim kanalları aracılığıyla nasıl yardımcı olduğunuza hizmet deneyimi (telefon, e-posta, mesajlaşma vb.)

Ürününüzün kullanımı basit mi ve talimatlara kolayca erişilebiliyor mu? E-Ticaret’te, çevrimiçi mağazanız veya Alışveriş Uygulamanız, müşteri deneyiminin bu yönünde kritik bir rol oynar.
Markanızın müşterilerinizle olan tüm temas noktaları marka deneyimine dahildir. Markanızın görünümü ve hissi, çevrimiçi mağazanızın veya mobil uygulamanızın tasarımı ve pazarlamanızın tümü bir rol oynar. Basitçe, müşteriler markanızı ve uygulamanızı takdir ederse, satın alma deneyimlerini de seveceklerini söyleyelim.

Market Mobil Uygulamalarının E-Ticaretteki Önemi

2- Müşteri Deneyimi Neden Bu Kadar Önemli?

Olumlu bir müşteri deneyimine sahip müşterilerin geri dönme olasılığı daha yüksektir. Ve mutlu tüketiciler, mutlu karlara eşittir!

Tüketici ve marka bağlantıları üzerine bir Oracle araştırmasına göre, müşterilerin yüzde 86’sı daha iyi bir müşteri deneyimi için daha fazla harcamaya istekliyken, tüketicilerin yüzde 89’u kötü bir müşteri deneyiminden sonra bir rakibe geçti. Açıkçası, müşteriyi elde tutma üzerinde önemli bir etkisi olduğundan, tüketicilerinize unutulmaz bir deneyim sunmanın değeri hafife alınmamalıdır.

 

3- Covid-19’un e-ticarete etkisi

Covid-19 salgını, şirketler için e-ticareti planlarına dahil etmeleri için bir uyandırma çağrısı görevi gördü. Yalnızca dijital bir varlığa sahip olmak değil, aynı zamanda mükemmel bir çevrimiçi tüketici deneyimi sağlamak da önemlidir.

Tüketiciler giderek daha fazla çevrimiçi alışveriş yapıyor. Daha önce internetten satın almayı düşünmedikleri mallar bile. Müşteriler, listenin başında yiyecek, ev eşyaları ve çocuk oyuncakları olmak üzere daha önce hiç çevrimiçi satın almadıkları şeylerin yüzde 50’sini satın aldı.

Tüketici davranışındaki bu değişimle birlikte, kuruluşların güçlü bir müşteri deneyimi stratejisine sahip olması her zamankinden daha önemli.

E-Ticaret mağazanızdaki müşteri deneyimini geliştirmek için 5 strateji

1- Yardım sunun ve iletişim bilgilerinizi gizli tutmayın. Yani bir İletişim veya Hakkında sayfası yetersizdir. Uygulamanızın sayfalarının çoğu, iletişim bilgilerinize kolay erişim sağlamalıdır. İletişim bilgileriniz veya en azından ‘İletişim’ sayfanızın bulması kolay bir bağlantısı, işletmeniz veya ürünleriniz hakkında bilgi sunan her sayfada olmalıdır. Ana gezinme menüsüne ve Ana sayfaya iletişim bilgilerini ekleyin ve hem ‘İletişim’ hem de ‘Hakkında’ sayfalarına telefon numaranızı veya e-posta adresinizi eklemeyi düşünün.

 

2- Esnek satın alma ve teslimat seçenekleri: ödeme prosedürünüzü kolaylaştırın ve temassız teknolojiden yararlanın. Hızlı ödeme, Tek Tıkla ödeme ve dijital cüzdanlar, çeşitli teslimat seçenekleri de sağlayabileceğiniz seçeneklerden sadece birkaçıdır: Yerel teslimat mevcuttur. yerel müşterilerinizin taleplerini karşılamanın yanı sıra, şartnamelerinize göre ayarlanabilen ve ücretsiz kargo dahil teslimat seçenekleri sağlamak için. (Mağazadan Online Teslim Al) oldukça popüler olduğunu kanıtladı.

mobil uygulama sıkca sorulan sorular

3- Müşteriler ürünlerinizi satın almadan önce deneyemez veya test edemez, bu nedenle net ve kesin bir iade ve iptal politikasına ihtiyacınız vardır. Sonuç olarak, ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde iade edebileceklerine dair güvenleri olmalıdır. Sonuç olarak, net, adil ve bulması kolay bir iade politikanız olduğundan emin olun. Tüm yasal uyarılar ve kurallar, varsayılan olarak uygulamanızın Ana Sayfasının alt kısmında yayınlanır. Elbette, seçerseniz, değiştirebilirsiniz.

 

4- Geri bildirim isteyin: Müşteri geri bildirimi toplamak, müşteri hizmetinizi geliştirebileceğiniz belirli alanları belirlemek için gerçekten basit olan tek yaklaşımdır. Doğrudan geri bildirim, müşterilerinizin neyi sevip neyi sevmediğini ve ayrıca nelerin değiştirilebileceğini ve nasıl geliştirilebileceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca yorum isteyerek onları ve deneyimlerini önemsediğinizi gösteriyorsunuz. Formlar alanımız, istediğiniz sorularla özelleştirilmiş geri bildirim formları veya anketler oluşturmanıza olanak tanır.

 

5- Ürün sayfalarınızı optimize edin: E-Ticaret tüketici deneyiminizi iyileştirmenin bir yolu, ürün sayfalarınızı optimize etmektir. Online alışveriş yapan müşteriler, satın almadan önce ürünü hissetme veya dokunma fırsatına sahip değildir. Ürün sayfanız, müşterilere ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlamalıdır. Özelliklerin ve avantajlarının ayrıntılı bir listesini yapın. Potansiyel müşteriler, satın almayı düşündükleri ürün ve günlük yaşamlarında kendilerine nasıl fayda sağlayacağı hakkında bilinmesi gereken her şeyi bilmek isterler. Madde işaretleri ve kısa ifadeler kullanın. Müşterileriniz, ürününüzün onlar için neler başarabileceğini hemen bilmek ister.

 

Her e-ticaret planı, müşteri deneyimini iyileştirmek için yöntemler içermelidir. Şirketinizi rekabette farklı kılmak ve müşterileri daha sık satın almaya teşvik etmek için en etkili stratejilerden biridir.

 

Sonuç

Sonuç bölümüne gelmiş bulunuyoruz. E-Ticaret’te olumlu bir müşteri deneyimi sunmanın önemi Makalemizin sonuna geldik. Mobil Uygulama Geliştirme çok kolay olmayan uzun bir proje yönetim sürecidir. Çalışmalarınız zaman alabilecek bir yaşam döngüsüdür. Eğer ki zamanım yok ve kodlama bilmiyorum ve çalışacak bir ekibim yok bana bir uygulama lazım veya kendim uygulama geliştirmek istiyorum, hem de kodlama bilmeden sürükle bırak yöntemi ile yapmak istiyorsan uğrayacağınız adres https://uygulamasepetim.com/

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde Mobil Uygulama hakkında kolayca arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu yazımızda “E-Ticaret’te olumlu bir müşteri deneyimi sunmanın önemi yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

SOSYAL MEDYADA BİZ

 
 
https://uygulamasepetim.com/uygulama-sepetime-nasil-uye-olurum/
https://www.instagram.com/uygulamasepetimm/
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_5.gif
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_3.gif

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL