E Ticarette mobil uygulamaların önemi nelerdir? Son zamanlarda mobil uygulamalar hayatımızın her yerinde önemli işlere imza atıyor. Özellikle alışveriş alanında kendini ön plana çıkaran mobil uygulamalar E-Ticarete resmen yeni bir boyut kazandırıyor. E-Ticaret firmaları için mobil uygulamaların öneminin artmasının en büyük etkenlerinden biri günlük alışverişler. Alışveriş ihtiyaçlarını hızlı bir biçimde karşılamak isteyen mobil kullanıcılar E-Ticaret sitelerinin kapısını çalıyor.

Araştırmalardan elde edilen verilere göre E-Ticarette mobil uygulamalar yükseliyor. Bu verilere göre 2018 yılında küresel boyutta yaklaşık 460 milyar dolarlık alışverişin yapıldığı kaydedilmiştir. 2019 yılında ise bu miktarın yaklaşık 250 milyar dolar artarak 700 milyar doların üstüne çıkması bekleniyor. Bu verilerden yola çıkılarak mobil ticaretin önemi de gözler önüne seriliyor. Ülkemizde ise 2018 yılında E-ticaret alanında Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) açıkladığı verilere göre 59 milyar liralık harcama yapıldı.

E-Ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, gündeme ve trendlere uyarak başarısını sürdürmeyi amaçlıyor Peki,  E-ticaret firmaları başarılarının sırrını neye borçlu?

 

Farklı alanlarda ulaşılabilir olmak

Mobil kullanıcılar, zamanının çoğunu mobil uygulamalara harcıyor. Hal böyle olunca e ticaret firmaları kullanıcıları rahatlıkla yanına çekebiliyor. 2019 yılı itibariyle web siteniz varsa ve bu web site E-Ticaret üzerine ise mobil uyumlu olması şart. Ancak mobil uygulamaların yükselişiyle birlikte mobil uyumlu web siteleri de kullanıcıları tatmin etmemeye başladı. Her ne kadar web siteniz mobil uyumlu olsa da, mobil uygulamalar mobil uyumlu web sitelerine göre daha çok tercih ediliyor. Çünkü mobil uygulamalar, mobil uyumlu web sitelerine göre daha fazla olanak sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar her defasında mobil uyumlu web sitesinin adresini yazıp aramaktansa mobil uygulamasına tek dokunuşla ulaşmayı tercih ediyor.

Bunlara ek olarak kullanıcıların alışverişleri sırasında herhangi bir sorun yaşamaları durumunda mobil uygulama üzerinden destek hattı ile iletişime geçebiliyor hatta canlı destek sistemi sayesinde saniyeler içerisinde sorununu çözebiliyor. Bu verileri göz önünde bulundurduğumuzda E-Ticaret sitelerinin gerek web sitesinden gerek mobil uygulamalarından hatta canlı destek sisteminden bile ulaşılabilir olduğunu gözlemliyoruz.

 

E-Ticaret firmalarının mobildeki gölgesi: Marka

İyi bir E-Ticaret uygulaması sahibi olmak istiyorsanız sahip olmanız gerekenlerden biride marka adınız. Gününün büyük bir kısmını mobil uygulamalarda geçiren kullanıcılar cihazları elinde olduğu sürece ister istemez markanızın adını ve logosunu görecektir. Bu sayede kılınızı kıpırdatmadan insanlara reklam vermiş olacaksınız. Ayrıca kullanıcılara dilediğiniz zaman bildirim gönderip alışverişe teşvik edebilir hatta indirimler ve kampanyaları hatırlatarak kullanıcıları alışveriş yapmaya davet edebilirsiniz. Tabii bunları ölçülü yapmakta fayda var. Sürekli bildirim göndermeniz kullanıcıyı sıkabilir veya çok fazla reklam almak kullanıcıları uygulamanızdan uzaklaştırabilir.

Mobil uygulamaların mobil uyumlu veya web sitelerine kıyasla sunduğu önemli hizmetlerden biride kişiselleştirilebilir ayarlardır. Web sitesinde olduğu gibi yöneticinin ortaya koyduğu ayarlara uymak zorunda değilsiniz. Uygulamayı dilediğiniz şekilde kurgulayabilirsiniz.

Bu adımları uygulayarak kullanıcılara ayrıcalıklı bir hizmet sunduğunuzu gösterin ve marka adınızın duyulmasını sağlayın

 

Kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunmak

Mobil uygulamalar sayesinde kullanıcınıza üstün bir deneyim sağlayabilirsiniz. Mobil uygulamanız hafızasında veri saklar yani uygulamanız açılırken sizi web sitesindeki kadar bekletmez, çok daha hızlı bir biçimde yüklenir. Bunun yanı sıra sakladığı veriler sayesinde İnternet bağlantınız çok hızlı olmasa da web sitesindeki kadar beklemezsiniz. Ayrıca kullanıcıların aktif İnternet bağlantısı yokken bile uygulamanızın sakladığı hafızadan kullandığı veriler ile her işlemi yapmasa bile sayfanız açılabilir. Bu durum kullanıcı deneyimini arttırır.  Mesela metrodayken ya da internetinizin mevcut olmadığı deneyimini kullanıcılar almak istedikleri bir şey olmasa bile uygulamanızı ziyaret edebilir ve fikrini değiştirip beğendiği bir ürünü almak isteyebilir. Böylelikle müşteri kazanmış olursunuz.

 

Mobil donanım

Mobil uygulama sayesinde web ve web uyumlu sitelere göre müşteri sayınızı arttırmanın bir diğer yolu ise teknolojiyi lehinize çevirmektir. Kullanıcılar mobil uygulamanızı indirdikten sonra uygulamanız, kamera ve mikrofon gibi donanımlarına erişebilir ve kullanıcılara pozitif bir deneyim sağlayabilir.

E- Ticaret uygulamaları alışveriş deneyimini, arıtılmış gerçeklik teknolojisi ile hayli kolay ve zevkli bir hale getiriyor. Satın almak istediği ürünü önceden üzerinde deneyen kullanıcılar hem fikir sahibi oluyor hem de uygulamaya olan bağlılığı artıyor. Ayrıca sesli komut sayesinde kullanıcılar ekrana dokunmadan istedikleri işlemi gerçekleştirebiliyor.

E-Ticarette mobil donanımdan yararlanabileceğiniz diğer bir konuda haritalar. Konumunuzu kullanan E-Ticaret uygulamaları sizi en yakın mağazaya yönlendirebiliyor hatta en kısa yol tarifini de sizin için çıkartıyor. Benzer şekilde uygulamanın sosyal medya entegrasyonu sayesinde satın aldığınız ya da beğendiğiniz ürünü tek dokunuşla sosyal medya hesaplarınızda paylaşabiliyorsunuz.

Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

 

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL