E-Ticaret Yatırım Yapanlar Geleceğe Umutla Bakıyor! Pandemi salgınının ortaya çıkardığı yasak ve kısıtlamalar, ekonomik anlamda ciddi krizlere yol açıyor. İnsanların, yasak olmasa bile sokağa çıkmaya korktuğu, kalabalık ortamlardan kaçtığı ve evinde kaldığı bu günlerde E-Ticaret ve Online servislere yatırım yapan mağaza, restoran ve şirketlerin 2020 yılında cirolarını katlamaları bekleniyor.

Dünyada hızla yayılan koronavirüs salgını her sektörü derinden etkiledi. Evde kaldığımız bugünlerde, temel ihtiyaçlarımızı online yollar ile çözüyoruz. Mobil uygulamalar bu online yolların başında geliyor. Koronavirüs salgınına önlem olarak alınan sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar E-Ticaret servislerinin cirolarını katlamasına imkan sağlarken, uyum sağlamayan firmaları oldukça zor günler bekliyor. Peki, İnternetten sipariş edilen ürünler güvenli mi? Virüs bulaşma riski var mı?

Şu anda ihtiyaçlarımızı karşılamanın en güvenli yolu İnternet üzerinden sipariş edeceğimiz ürünlerdir. Tabii alacağımız önlemler sayesinde bu durumu “Risksiz” düzeye indirmemiz mümkün. Koronavirüsün en kolay bulaştığı nokta temas. Evimizden çıkana kadar bile bizim kontrolümüzde olmayan birçok noktaya temas ederiz. Bu sebeple evinizden çıkmamak en iyi yol. Kapınıza gelen kargocu da birçok yere temas ederek evinize geleceği bir gerçek. Bu sebeple kendi önlemlerinizi alarak risksiz bir şekilde siparişlerinizi teslim alabilirsiniz. Evinize gelen kargocudan ürünü yere bırakmasını isteyiniz. İmza, Onay vb. gerektiren durumlarda kendi kaleminizi kullanın. Kapıda ödeme yöntemi zaten çoğu firma tarafından kabul edilmiyor, ancak yine de ödemelerde temassız kart seçeneğini kullanın. Yerdeki kargonuzu eldiven yardımı ile alın ve bir süre bekletin.

Gördüğünüz üzre sıfır temas, sıfır yakınlaşma ile ürününüzü teslim aldınız. E-Ticaret servislerini kullanmak bu zamanda sizin ve ailenizin sağlığı için en güvenilir yol olacaktır. Ancak bazı sektörlere önlem almak mümkün değil? İşte daralma yaşayan sektörler…

Tatil için Biriktirilen Paralar E-Ticaret Servislerinde Harcanıyor!

mobil uygulamamobil uygulamaTatil, Seyehat ve Turizm sektörü, pandemi salgınından en çok etkilenen sektörler arasında başı çekiyor. Öyle ki geçmiş günlerde Turizm Bakanının sektörü canlandırmak için yaptığı açıklamaya halk çok sert tepki vermişti. Yani Türkiye her ne kadar turizm ülkesi olsa da bu yıl ne şehirler arası ne yurt dışından ziyaretçilere kapıların kapalı olması bekleniyor. Peki, Tatil için biriktirilen paralar en çok nerede harcanıyor?

Her yıl, yazın yapacağımız tatil için planlar yapar ve para biriktiririz. Bu sene koronavirüsün etkisiyle beraber seyahatlere pek sıcak bakılmıyor. Tatil için biriktirilen paralarda en çok E-Ticaret servislerinde harcanıyor. Playstation, bilgisayar, oyun konsolu, puzzle, kutu oyunları gibi eğlence & teknolojik ürünler de en çok satanlar arasında yer alıyor.

Türkiye’de Dijital Ekonomiye Dönüşüm Süreci

Türkiye’de dijital ekonomiye dönüşüm süreci salgınla beraber başlamadı. Öncesinde de dijital dönüşümde önemli gelişmeler ve büyümeler bulunuyordu. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından Deloitte Türkiye’nin proje ortaklığı ve SimilarWeb ile İnveon’un işbirliğiyle hazırlanan, Türkiye e-Ticaret pazarındaki gelişmeleri, 2019 Pazar Büyüklüğü Raporunda açıkladı. Bu rapora göre, Türkiye’de e-Ticaret sektörü 2019’da yüzde 39 oranında artışla 83.1 milyarlık hacme ulaştı. Dolar bazında yüzde 18 büyüyen sektörün 2015-2019 arasında ortalama yıllık büyüme hızı yüzde 35 oldu. Toplantıda konuşan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, şunları anlattı: “Dijital ekonomiye dönüşüm süreci salgınla birlikte büyük hız kazandı. Tüm dünya bu önemli krizi yönetirken, siyasal, sosyal ve ekonomik faaliyetlerini sürdürülebilmek için ilk adres olarak teknolojik araçlara başvurdu. Bu teknoloji devrimini yakalayabilen sektör ve şirketler açısından sergilenen performans hiç şaşırtıcı değil. 2019’da 83.1 milyarlık hacme ulaşılması önemli. Bu olağanüstü dönemde e-Ticaret’i hiç kullanmayan kesimin de kullanıcıya dönüşmesine tanık olduk. 2020’de daha iyi büyüme rakamları açıklamayı ümit ediyoruz.”

“Küresel Pazarlarda da Öne Çıkacağına İnanıyoruz”

Deloitte Türkiye Ortağı Hakan Göl de önemli açıklamalarda bulundu. E-Ticaretin güçlü bir biçimde büyüyerek 6.2’lik paya ulaştığını söyleyen Göl, ülkemizin potansiyeline göre bu rakamı düşük bulduğunu açıkladı. Hakan Göl şöyle devam etti: “Salgını e-Ticaret’in artık alternatif bir kanal olmadığını gösterdi. Sektör büyüklüğü 80 milyar lirayı aştı ve büyümenin güçlenerek devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki yıllarda dijital dönüşüme ve e-Ticaret’e odaklanmış firmaların sadece ülkemizde değil küresel pazarlarda da öne çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Online Pazar Hızla Büyüyor

Online pazarların hızla büyümesi, son günlerde en dikkat çeken konulardan biri oldu. Buna göre, bu yıl en çok büyümesi beklenen perakende sektörü, beklentileri karşıladı ve 30.8 milyar lira ile en fazla büyüyen alan oldu. Bu büyümeye Pazaryerleri’nin etkisi de çok büyük! Verilere göre Pazaryerleri bu yıl %50 oranında büyüyerek 29.3 milyar hacme ulaştı. Çok Kanallı Online Perakende kategorisinde en fazla büyüme %40 lık oran ile Giyim-Ayakkabıda görüldü. Takip eden alanlar; %35′ e yakın büyüme ile ev ve dekorasyon ürünleri ve yüzde 18’lik büyüme ile elektronik aletler yer aldı.

Mobil Uygulamalar Rekor Kırıyor!

E-Ticaret YatırımTelefon kullanımının artması ile doğru orantılı olarak mobil uygulamalar da ön plana çıkıyor. E-Ticaret siparişlerinde en sık tercih edilen dijital kanal hiç kuşkusuz Mobil uygulamalardır. Buna göre; Mobil uygulamaların, E-Ticaret cirolarındaki payı %60’a yakın seviyede. Rapora göre, 2018’de Türkiye’de yüzde 5.3 olarak ölçülen online perakendenin toplam sektör içindeki payı, geçen yıl yüzde 6.2’ye yükseldi. 2020 yılı için büyümenin çok daha fazla olmasına kesin gözle bakılıyor. Hal böyle olunca işletme sahipleri mobil uygulama geliştirmenin ve E-Ticaret mobil uygulamasına sahip olmanın yollarını arıyor. Uygulama Sepetim bu noktada işletme sahiplerinin yardımına koşuyor. %45’e varan indirimler ile işletmelerin, online pazarlarda etkisini göstermesine yardımcı olan Uygulama Sepetim,Türkiye’de mobil uygulama pazarının lideri konumunda yer alıyor. En uygun mobil uygulama fiyatlarına buradan ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. E-Ticaret Yatırım Yapanlar Geleceğe Umutla Bakıyor!

Koronavirüs Salgını Sonrası En Çok İlgi Gören Ürünler

 • Eldiven
 • Ekmek Kızartma Makinesi
 • Hazır Gıdalar
 • Kahve Ürünleri
 • Bakım Ürünleri
 • Çocuk Bezi
 • Spor Malzemeleri
 • Tuvalet Kağıdı & Islak Mendil
 • Vitaminler
 • Diş Macunu

Salgından Pozitif Etkilenen Kategoriler

 • Toplu Konferans Uygulamaları
 • Online Dizi Platformları
 • E-Marketler
 • Bebek Ürünleri
 • Teknolojik Ürünler
 • Sosyal Medya

Salgından Negatif Etkilenen Kategoriler

 • Otel & Tatil Köyleri
 • Turizm Acenteleri
 • Otobüs Şirketleri
 • Spor
 • Oto Kiralama
 • Sinema
 • Eğlence Mekanları
 • Emlak

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde merak ettiğiniz her şeyi kolayca öğrenebilirsiniz. Hemen ücretsiz hesap oluşturarak uygulama geliştirmeye başlayabilir ya da Hazır mobil uygulamalarımızdan satın alabilirsiniz. Sorularınız için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda E-Ticaret Servislerine Yatırım Yapanlar Geleceğe Umutla Bakıyor! yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL