E-Ticaret Mobil Uygulamalar Neden Popüler? Ticaret yüzyıllardır hayatımızın değişmez bir parçasıdır. Ancak günümüz dünyasında ticaretin gerçekleştirilme ortamı bir hayli değişmiştir. Yakın geçmişte insanlar, sıklıkla web üzerinden ticari alışverişler gerçekleştiriyordu. Günümüzde çoğu ticari alışveriş, dijital ortamlarda gerçekleştiriliyor, ancak bir çok dijital ortam olması sebebiyle işletme sahipleri ve kullanıcılar nereden alışveriş yapmanın doğru olduğu konusunda kararsız. Günümüzde hemen hemen her işletmenin web sitesi bulunuyor. Tabii artık sadece web sitesi yeterli kalmıyor. Son birkaç senede dijital ticaret dünyasında bir hayli etkili olan mobil uygulamalar sayesinde, artık işletmelerin mobil uygulamaya sahip olması zorunlu hale geliyor. Çünkü mobil uygulamalar web sitelerine oranla çok daha hızlı, güvenilir ve kullanıcıya hitap eden bir yere sahip.

Günümüzde mobil uygulamaya sahip olmayan e-ticaret web siteleri, kullanıcıya deneyiminin düşük olması, geniş kullanıcılara ulaşamama ve güven problemleri nedeniyle eskiye oranla daha az trafiğe sahip durumdadır. Hâl böyle olunca kullanıcılar mobil uygulaması bulunan işletmeleri tercih ediyor, bir kesim işletme satışlarını arttırıp büyürken diğer kesim işletmeler kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyor. Peki, kullanıcılar neden mobil uygulamaları tercih ediyor? E-Ticaret Mobil Uygulamalar Neden Popüler?

E-Ticaret Mobil Uygulamalar Neden Popüler?

Marketlerde Dijital Dönüşüm

E-Ticaret mobil uygulamalar, ticari alışverişlerde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Beğenilen bir işletmenin web sitesini internette aratmaktansa telefondan tek dokunuş ile uygulamasını görüntülemek, her zaman çok daha pratik ve hızlıca gerçekleştirilen bir işlemdir. Tabii insanların mobil uygulamaları tercih etmesindeki tek faktör bu değil! Gelin E-Ticaret Mobil Uygulamalar neden popüler detaylıca inceleyelim.

1.) Kullanıcı Deneyimi

Mobil uygulamaların bu kadar ön plana çıkmasındaki en büyük faktör hiç şüphesiz kullanıcı deneyimidir. Mobil uygulamaların kullanıcı odaklı bir çözüm olması, herkes tarafından beğenilen bir özelliktir. Öyle ki araştırmalar da bu çıkarımı doğrular nitelikte. ABD’li Boldchat tarafından yapılan araştırmaya göre, ankete katılan 8000 kişinin %85’i, mobil uygulaması olmayan firmalardan alışveriş yapmıyor. Bu durumun daha da artacağı düşünülüyor. Çünkü mobil uygulamalar; anlık bildirimler, kişiye özel ürünler, indirimler, devamlı kullanımlarda kampanyalar gibi bir çok kullanıcı odaklı özelliğe sahip ve kullanıcılar bu durumdan oldukça memnun!

2.) Basit Arayüz & Hızlı Kullanım

Kullanıcıların mobil uygulamaları tercih etmesindeki bir diğer etken ise, mobil uygulamaların web sitelerine göre daha kolay kullanılmasıdır. Uygulamayı açmanın web sitesine girmekten daha basit olduğundan bahsetmiştik. Burada ise mobil uygulamaların arayüzlerinin hızlı olmasından bahsedeceğiz. Mobil uygulamalar yüksek optimize işlemlerinden geçer. Uygulamayı açtığınızda genel ürünleri görebilir ve kolayca arana yapabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamadaki ürünler web siteye oranla daha hızlı açılmaktadır. Bunun sebebi uygulamanın veriyi çok daha hızlı çekip kullanıcının önüne getirmesinden kaynaklıdır. Kullanıcılar hiçbir şey almak istemese bile uygulamanızda sorunsuz bir şekilde vakit geçirebilir.

3.) Güvenilirlik

Mobil uygulamalar denetimden geçirilen güvenli uygulamalardır. Mobil uygulama mağazaları Google Play ve App Store herhangi bir uygulama yayınlamadan önce geliştiricinin kişisel bilgilerini ve uygulama içeriğini inceler. Ayrıca mağaza profilinde kullanıcıların yaptığı yorumlar sayesinde mobil uygulamalar web sitelerine oranla çok daha güvenlidir. Kullanıcılar, mağaza profilinden işletmeye ulaşabilir ve bu sayede sorunlar kolayca giderilir. Diğer kullanıcıların yorumları ve oylamaları ile uygulama indirilmeden bir güven duygusu oluşur.

4.) Ürün Detayları

Mobil Uygulamalarda Kazanç Modelleri

Mobil uygulamalar beraberinde birçok yeniliği de getirdi. Sürekli mobil uygulamalara güncelleme geldiğini görmüşsünüzdür. Kullanıcı geri dönüşleri sebebiyle, mobil uygulamalar sürekli güncelleniyor ve yenilikler ekleniyor. En bilindik özellik ise ürün detayları. Uygulamayı açtığınızda direkt karışınızda popüler ürünleri, size yakın olan mağazaları ve ürünlerin detaylı özelliklerini görebilirsiniz. Web sitelerinde sabit bir sayfa vardır ve sadece ürün arayabilirsiniz. Ancak çoğu mobil uygulamada popüler ürünleri, indirimli ürünleri ve öne çıkan ürünleri görüntüleyebilir, favorilerinize yeni ürün ekleyebilirsiniz.

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde E-Ticaret Mobil Uygulamaları hakkında kolayca  arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu yazımızda “E-Ticaret Mobil Uygulamalar Neden Popüler” yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL