E-öğrenme için mobil uygulamalar: Eğitimin Geleceği? Salgın, çevrimiçi öğrenme için eğitim uygulamalarının ve web sitelerinin önemini ve aslında eğitimin geleceği olabileceğini göstermiştir.
Oyunun kurallarını değiştiren bir çevrimiçi öğrenme uygulamasını farklı kılan nedir? Dünya baş döndürücü bir hızla gelişiyor ve COVID-19 salgını onu her şekilde hızlandırdı. Pandeminin bir sonucu olarak uzaktan çalışma, telekonferanslar ve e-ticaretin artmasıyla birlikte başka bir sektör yeni zirvelere yükseldi: e-öğrenme. Karantinalar nedeniyle dünya durma noktasına gelirken, milyonlarca çocuğun eğitimlerini tamamlamak için telefonlarına yönelmesiyle e-öğrenme sektörü patladı.

Akıllı telefonlar ve mobil uygulamalar ise sadece öğrenmenin değil, neredeyse her şeyin geleceğini temsil ediyor. Akıllı telefon kullanımı, genç nesiller arasında beklenenden daha hızlı ve toplam akıllı telefon kullanıcılarının sayısı 6 milyarı aştı.

E-öğrenme uygulamaları, yalnızca gençler için değil, aynı zamanda böylesine büyük bir penetrasyon sayesinde yeteneklerini çevrimiçi kurslar aracılığıyla geliştirmek isteyen yetişkinler için de sürekli olarak standart hale geliyor. Salgın, mobil uygulamaları öğrenmenin önemini ve aslında eğitimin geleceği olabileceğini gösterdi.

mobil uygulama

1- Mobil Eğitimin Evrimi

Çevrimiçi öğrenme, yaygın görüşün aksine, yalnızca konuları tazelemek veya müfredatlarına yetişmek isteyen okul çocukları için değildir. Yüksek öğrenim ve hatta iş eğitimi, mobil öğrenmeyi benimsemiştir. Küresel karantinalar, her biri benzersiz yeteneklere sahip bir dizi yeni e-öğrenme sisteminin önünü açtı. E-öğrenme, birleştirilmiş materyali, esnekliği ve rahatlığı nedeniyle popülaritesini artırdı. Bu artış, genç neslin akıllı telefon kullanımının rahatlığıyla da destekleniyor.

Bununla birlikte, bazı eğitmenler, öğrenciler ve katılan diğer herkes, sınıflardan ani geçişten endişe duyuyor. Mobil öğrenmenin bariz faydalarına rağmen, birçok şüpheci bunun küresel eğitim sektörü üzerindeki etkisinden endişe duymaya devam ediyor. Ayrıca, dünyanın birçok bölgesinde yetersiz eğitim ve yeterli bant genişliği eksikliği ile birlikte ani değişimin, kaynak eksikliği nedeniyle birçok öğrencinin kayıt olmasını engelleyeceğini tahmin ediyorlar.

Ancak, çevrimiçi öğrenme pazarı sürekli olarak genişlemektedir ve bu yalnızca müfredatın tamamlanması için değildir. Dil öğrenme programları, sanal sınıflar, öğrenme oyunları ve ders verme, çevrimiçi öğrenmenin örnekleridir. Okullar ayrıca her yaştan ve eğitim seviyesinden öğrenciye ilgi çekici bir öğrenme deneyimi sunmak için e-öğrenme teknolojisini de dahil etti. Öğrenciler artık boş zamanlarının tadını çıkarırken, gerektiğinde konuları atlayarak veya yeniden öğrenerek kendi hızlarında çalışabilirler.

 

2- Neden E-Öğrenme Geleceğin Yolu?

COVID-19 salgınından önce dijital öğrenme zaten bir gerçeklikti, ancak şimdi aynı zamanda gelecek. Öğrenciler mobil uygulamaları kullanarak daha esnek ve eğlenceli bir şekilde öğrenebilirler. Mobil öğrenmenin geleceğin yolu olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

Erişim Kolaylığı: Mobil öğrenme uygulamaları, öğrenmek için okula gitme ihtiyacını ortadan kaldırdı. Çocuklar artık seyahat etmek zorunda kalmadan kendi evlerinin rahatlığında veya başka herhangi bir yerden öğrenebilirler. Birkaç gün okula gidemese bile hiçbir öğrenci öğrenme uygulamalarından geri kalmıyor. Öğrenciler, canlı kursları veya kayıtları izleyerek boş zamanlarında kaçırdıkları veya daha fazla yardıma ihtiyaç duydukları konuları gözden geçirebilirler.

uzaktan eğitim mobil

Yüksek Verimli Öğrenme: Bilginin aktarıldığı ortamın öğrenmeyi kalıcılık oranlarını etkilediği tespit edilmiştir. Metin tabanlı öğrenme, yalnızca %10 ile en düşük akılda tutma oranına sahiptir, bunu %20-30 akılda tutma oranına sahip video tabanlı öğrenme izlemektedir. E-öğrenme programlarının sağladığı ilgi çekici, dinamik ve eğlenceli deneyim sayesinde, öğrenciler malzemenin %90’ına kadarını hatırlayabilirler.

Kendi Hızınızda Öğrenin: Her çocuk benzersizdir ve bazıları diğerlerinden farklı bir öğrenme hızı gerektirir. Çocuklar ihtiyaç duydukları bilgiyi elde etmek için konuları, bölümleri ve hatta kursları kendi hızlarında araştırmak için e-öğrenmeyi kullanabilirler. Bazı gençler Cebir’de tazeleme isteyebilirken, diğerleri Kimyada tazeleme isteyebilir. Çocuklar, e-öğrenmeyi kullanarak bilgiyi anlama ve akılda tutmayı geliştirmek için etkileşimli dersleri kullanarak zayıf yönleri üzerinde hızla çalışabilir ve kavrayabilir. Etkili öğrenme için daha özel bir yaklaşım sunmak için e-öğrenme uygulamaları, öğrencilerin anlama düzeyi, tercih edilen öğrenme ortamı (ses, video, oyunlar) ve hatta öğrenme hızları gibi önemli kriterleri dikkate alabilir.

Materyallerin miktarı, mobil öğrenmenin bir diğer önemli unsurudur. Okullar standart ve organize bir müfredatı takip ederken, öğrenciler e-öğrenme yoluyla farklı bir şekilde öğrenmeyi seçebilirler. Canlı kurslar, etkileşimli öğrenme, oyunlaştırılmış fikirler ve bilgi saklama için estetik açıdan çekici görseller gibi mevcut araçların bolluğu ile e-öğrenme sınırsız olanaklar sunar. Ayrıca, öğrenciler mobil uygulamaları kullanarak müfredatlarını bozmadan sınırlarını zorlayabilir ve yeni şeyler öğrenebilirler.

 

Sonuç

Sonuç bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Makalemizin sonuna geldik. Mobil Uygulama Geliştirme çok kolay olmayan uzun bir proje yönetim sürecidir. Çalışmalarınız zaman alabilecek bir yaşam döngüsüdür. Eğer ki zamanım yok ve kodlama bilmiyorum ve çalışacak bir ekibim yok bana bir uygulama lazım veya kendim uygulama geliştirmek istiyorum, hem de kodlama bilmeden sürükle bırak yöntemi ile yapmak istiyorsan uğrayacağınız adres https://uygulamasepetim.com/

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde Mobil Uygulama hakkında kolayca arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu yazımızda “E-öğrenme için mobil uygulamalar: Eğitimin Geleceği?” yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 
 
 
 
 

SOSYAL MEDYADA BİZ

 
 
https://uygulamasepetim.com/uygulama-sepetime-nasil-uye-olurum/
https://www.instagram.com/uygulamasepetimm/
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_5.gif
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_3.gif

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL