COVID-19 ve Marketlerde Dijital Dönüşüm... COVID-19 son birkaç ayda ülkemizde ve dünyada tüm dengeleri değiştirmiş durumda. Uzun yıllardır Marketlerde Dijital Dönüşüm, yavaş yavaş hayatımıza dahil olurken, Koronavirüs salgını ile birlikte büyük bir ivme kazandı. 2020 yılının ilk çeyreğinde ticari işletmelerin büyük çoğunluğu, pandemi sebebiyle satışlarını sanal ortamlara taşımaya başladı. Bu sanal ortamların başında da hiç kuşkusuz mobil uygulamalar geliyor. Hem hızlı bir biçimde işlemlerimizi gerçekleştirebileceğimiz hem de uygulama mağazaları tarafından güvenliğimiz ön plana alınarak oluşturulan kurallar sayesinde, mobil uygulamalar üzerinden güvenle alışveriş yapabiliyoruz. İstatistiklerden alınan verilere göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok indirilen uygulama kategorileri sırasıyla; Sanal marketler, restoran ve yeme içme uygulamaları, toplu konferans uygulamaları ve dizi-film uygulamaları olarak sıralanmıştır. Hal böyle olunca market sahipleri haklı olarak dijital dönüşüm yollarını arıyor. Bugün bu yazımızda COVID-19 ve Marketlerde Dijital Dönüşüm Nasıl Gerçekleşir? bunu inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Marketlerde Dijital Dönüşüm Yolları

sanal market uygulamasıPandemi salgını bizden çok şey götürmüş olsa da yeni şeyler öğrenmemize imkan sağladı. Bunun en büyük örneği; sanal ortamların, günlük işlerimizi gerçekleştirmenin en kolay ve hızlı yolu olduğudur. Günlük işlerden kastımız sadece market alışverişi değil. Örnek verecek olursak; iş için bir kişi ile buluşmanız gerekiyor. Uzunca bir yol gidip saatlerce görüşüp aynı yolu dönmenizde gerek yok! Birkaç dakika içinde hazırlanıp sanal ortamlardan görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Facebook gibi büyük şirketler bunun farkına varmış olacak ki, pandemi salgınından sonra da evden çalışma yöntemini uygulayacaklarını açıkladılar. Tabii toplantı her gün olmaz ancak her gün market alışverişi olur! Pandemi salgını bittiğinde ve günlük hayatın koşuşturması başladığında günlük alışverişlerin sanal marketler üzerinden gerçekleştirileceğine kesin gözle bakılıyor. Marketlerde Dijital Dönüşüm yollarının pandemi süreci ve sonrasında da uygulanacağı ortada. Peki, COVID-19 ve Marketlerde Dijital Dönüşüm yolları nelerdir? Marketlerde Dijital Dönüşüm için en avantajlısı hangisidir?

1.) E-Ticaret Uyumlu Web Siteleri

E-Ticaret uyumlu web siteleri, ticari amaçla hizmet veren işletmelerin sıklıkla tercih ettiği dijital dönüşüm yollarından biridir. Bu web siteleri, kendi içerisinde 2 türde oluşturulur. Birincisi; sadece ticari satış amaçlı oluşturulan siteler, ikincisi ise hem kurumsallığın hem de ticari satışın ön planda olduğu sitelerdir. Kurumsallık olarak baktığımızda, web siteler güçlü bir tercihtir. Hem işletme hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir hem de ürünlerini inceleyebilirsiniz. Ancak sadece ticari satışlar için web siteleri pek de tercih edilmemektedir. Bunun sebebi 2020 yılının ilk çeyreğini tamamladığımız bu günlerde, sanal ortamından satışı yapılan ürünlerin büyük çoğunluğunun mobil uygulamalar üzerinden yapılmasıdır. Eğer kurumsal bir market oluşturmak istiyorsanız, e-ticaret uyumlu web sitelerini arifin ile iletişime geçerek oluşturabilirsiniz. Sadece ticari satış amaçlı bir site oluşturmak istiyorsanız, ikinci yöntemi denemenizi öneririz.

2.) E-Ticaret Mobil Uygulamaları

Ticari Mobil uygulamalar, COVID-19 salgını başlayana kadar sabit bir ivme ile yükselişteydi. Ancak salgın sürecinde mobil uygulama kullanımı o kadar çok arttı ki, mobil uygulama mağazaları (Google Play ve App Store) birkaç ay boyunca uygulama denetimlerini ve inceleme kurallarını gevşetti. İnsanların dışarı çıkma yasağı olmayan günlerde bile, alışverişlerini uygulamalar üzerinden yapması, salgın sonrası yeni yaşantımızda mobil uygulamaların çok daha ön planda olacağını açıklar vaziyette. Öngörülere baktığımızda, insanların bu günlerde markete gidip alışveriş yapmasının tek sebebi evde sıkılmalarından kaynaklı. Salgının bitip, günlük hayatın yoğunluğu başladığında, marketlerin mobil uygulama üzerinden alacağı siparişler çok daha artacak!

Pandemi süreci hala devam etmekte… Bu süreçte en çok kâr eden şirket, dünyanın en büyük e-ticaret firması olan Amazon’dur. En çok zarar edip batan firmalar da dijital dönüşüm yollarını uygulamayan market ve mağazalardır. Bu duruma bakıldığında rahatlıkla söyleyebiliriz ki değişime uymayan firmalar batmanın eşiğine gelirken, aynı kategoride hizmet veren ancak yeni teknolojileri takip eden firmalar kâr etmekte ve kazançlarını katlamaktadırlar. Salgın sonrası yeni oluşan dünyada mobil uygulamalar, öncesine göre çok daha etkin rol oynayacaktır. Bu süreci zarar ile kapatmaktansa, Marketlerde Dijital Dönüşüm ile geleceğe yatırım yapmak, ticari açıdan çok daha  mantıklıdır. Uygulama Sepetim, bu noktada sanal market ve e-ticaret mobil uygulaması geliştirmek isteyenlere en büyük desteği vermektedir. Pandemi salgını boyunca uygulayacağımız %45’e varan indirimlerden yararlanmak için App store Uygulama Sepetim  bağlantısı üzerinden, hazır mobil uygulamanızı seçebilir ve 10 iş günü içerisinde hazırlanması için Uygulama Sepetim geliştiricileri ile iletişim kurabilirsiniz. Bu yöntem Marketlerde Dijital Dönüşüm için en etkili yöntemlerden biridir.

3.)  Sosyal Medya Üzerinden Ticari SatışlarMobil Uygulama

Sosyal medya üzerinden yapılan satışlar, yakın geçmişte çok popüler olsa da günümüzde pek de tercih edilmemektedir. Hem büyük bir kitleye ulaşmak, hem organik takipçilere sahip olmanın yorucu olması sebebiyle firma sahipleri, sosyal medya üzerinden satış gerçekleştirmekte zorlanmaktadır. Tabii Marketlerde Dijital Dönüşümü başarıya ulaştıran bir yol mutlaka bulunuyor. Bu noktada organik takipçiye ulaşmak ve fazla takipçinizin olması için SMM Sepetim‘den yardım alabilirsiniz. SMM Sepetim; Instagram, Facebook, Youtube ve Twitter da organik takipçi ve beğeni almanızı sağlıyor. Bu sayede firmanıza olan güveni arttırabilir ve kendi kitlenize özel, büyük bir sosyal medya hesabı oluşturabilirsiniz. Bu hesap üzerinden satışlarınızı arttırabilir, eğer varsa web sitenizin ve uygulamanızın popüler olmasını sağlayabilirsiniz.

Marketlerde Dijital Dönüşüm yolları bunlarla sınırlı değil! Internet üzerinde satış yapabileceğiniz onlarca farklı yol bulunuyor. Ancak kurumsallık, güven, kullanıcı sayısı ve 0 komisyonu göze aldığımızda en etkili dijital dönüşüm yolları bunlardır. Bu üç yöntem arasında en çok dikkat çeken ve en sık kullanılanın mobil uygulamalar olduğundan bahsettik. Peki, mobil uygulamalar neden daha çok kullanılıyor? Mobil Uygulamaların diğerlerine göre avantajları neler?

Mobil Uygulamaların Diğer Yöntemlere Kıyasla Olan Avantajları

Hız: Mobil uygulamaların kullanımı, diğer yöntemlere göre çok daha hızlı ve basittir. Web sitesi üzerinden yapılan her tıklamada internet çokça veri harcar. Bu sebeple kullandığımız cihazın internet hızı yavaşlar. Oysa ki mobil uygulamaların ihtiyacı olan tüm veriler APK ve IPA’lara küçükçe sıkıştırılmıştır. Genelde 8-10 MB arasında yer kaplayan bu veriler tek defaya mahsus olarak indirilir. Zayıf bir internet bağlantısında bile uygulamamız hızlıca çalışır ve işlemlerimiz gerçekleştir. Ayrıca E-Ticaret uyumlu web sitelerin arayüzü çok kalabalık ve anlaşılması zordur. Mobil uygulamalarda ise tam tersi! tıkladığımız gibi ürünler açılır ve aradığımıza kolayca ulaşabiliriz. Marketlerde Dijital Dönüşüm için uygulayabileceğiniz en etkili madde mobil uygulamaların çok daha basit ve hızlı olmasıdır.

Güven: Uygulama Mağazaları (Google Play ve App Store) ticari uygulamaları özenle inceler. Her uygulama yayınlanırken ve güncelleme aldığında uygulama mağazaları tarafından incelenir. Güvenliği tehdit eden veya içeriği tehlikeli bulunan bütün uygulamalar incelemede durdurulur ve yayınlanmaz. Ancak web sitelerde durum böyle değildir. Hiçbir inceleme gerçekleşmez. Büyük şirketlere benzeyen bir domain sayesinde kullanıcılar kolayca tuzağa düşebilir. Mobil uygulamalarda dolandırıcılık ve sahtekarlık vakalarına pek rastlanmaz. Çünkü hem puanlama sistemi ve yorumlar sayesinde hem de Google veya Apple’a iletilen olası bir şikayette uygulama mağazaları uygulamayı incelemeye alır ve bu süreçte, uygulama yayından kaldırılır. Google Play ve App Store, kullanıcılara sağladığı özveri ve güven sayesinde mobil uygulamaların kullanılmasını olumlu yönde etkilemektedir.

İletişim: Mobil uygulamaların ulaşılabilirliği de E-Ticaret uyumlu web sitelerine kıyasla daha öndedir. Uygulama içerisinde ulaşamasanız bile, Uygulamanın Google Play ve App Store deki profilinde iletişim bilgilerini yayınlaması zorunludur. Firmanın iletişim bilgilerine “Geliştirici İletişim Bilgileri” kısmından ulaşabilirsiniz ve yine maalesef E-Ticaret uyumlu web sitelerinde bu durum mümkün değildir.

Anlık Bildirimler: Kullanıcılar son günlerde E-Postalarını dolduran reklam mesajları veya bir siteye girdiğinde kapatması çok zor olan banner ve pop-up reklamlarına kıyasla anlık bildirimleri tercih ediyor. İstediğinde engellenebilir olan bu anlık bildirimler, mobil uygulama sahibi olan firmaların organik kullanıcılarına ulaşmasına olanak sağlıyor ve diğer kullanıcıları rahatsız etmemesini sağlıyor. Bazı işletmeler sadece anlık bildirimleri kullanmak için Marketlerde Dijital Dönüşüm uyguluyor. Günümüzün en etkili reklam yöntemi olarak kabul edilen anlık bildirimler mobil uygulamanızda kullanabilirsiniz.

Marketlerde Dijital Dönüşüm Hangi Firma Aracılığı ile Gerçekleştirilir?

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde Marketlerde Dijital Dönüşüm yöntemlerine kolayca ulaşabilir ve arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz. %45’e varan indirimlerimizden yararlanmak için Hazır mobil uygulamalarımızdan satın alabilir veya sorularınız için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda COVID-19 ve Marketlerde Dijital Dönüşüm Yolları Nelerdir? yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL