Bir PWA veya yerel bir uygulama geliştirmek daha mı iyi? Mobil endüstrinin Progresif Web Uygulamalarını (PWA’lar) benimsemek için acele ettiğini ve yerel teknolojinin geride kaldığını muhtemelen gözlemlemişsinizdir. Bu bir dereceye kadar doğru olsa da, yerel programlamanın PWA’ların sağlayamadığı tartışılmaz avantajlar vardır ve bunun tersi de geçerlidir. Yerel bir uygulama mı yoksa Aşamalı Web Uygulaması mı üreteceğinizi tartışıyorsanız, bu makale, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için ikisi arasındaki temel ayrımları özetleyecektir. İki geliştirme metodolojisi arasında doğrudan bir eşleşme olacak şekilde tasarlanmıştır.

 

1- iOS’ta işlevsellik—Yerel için 1 puan

Aşamalı Web Uygulamaları (PWA’lar) iOS’ta çalışır mı? Evet, yapıyorlar, ancak potansiyel yeteneklerinin tümü Android’de olduğu gibi desteklenmiyor. Apple’ın Safari’de Servis Çalışanlarını desteklemeye yönelik son kararı ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır ve çevrimdışı çalışma yeteneği gibi daha önce kullanılamayan bir dizi özelliğe olanak tanır. Çevrimiçi anında iletme uyarıları alma seçeneği, birçokları için bir anlaşma kırıcı olan iOS’ta hala eksik. Kullanıcılarınızla her zaman SMS yoluyla iletişim kurabilirsiniz (hem iOS hem de Android PWA’larda çalışır), ancak geleneksel anında iletme bildirimleri projeniz için kritik öneme sahipse, kesinlikle yerel olmalısınız.

2- Android’de, yerel ve aşamalı web uygulamaları için her biri bir puan

Bir PWA’da Android entegrasyonu, yerel bir uygulamada olduğu kadar iyidir. Yukarıda belirtilen anında iletme bildirim özelliğinin yanı sıra. IOS’un PWA tarafında eşleşemeyeceği birkaç avantaj daha var. PWA’larda Android, ana ekran kurulum prosedürünü daha kolay hale getiremezdi. Yani, bir kullanıcı PWA’yı Android tarayıcısında gördüğünde, anında evlerine (bir açılır pencere şeklinde) yüklemeleri teklif edilir. Daha sonra erişim için ekran. Bir iOS cihazının ana ekranına bir PWA kurmak mümkün olsa da, bunun nasıl yapılacağına dair talimatlar bir yana, bunun bir olasılık olduğuna dair görünür bir işaret yoktur.

3- Native’in coğrafi konum özellikleri için 1 puan

Ne yazık ki PWA’larda desteklenmeyen coğrafi sınırlar ve işaretçiler dışında, yerel ve PWA’da erişilebilen yetenekler neredeyse aynıdır. Coğrafi sınırlar ve işaretçiler, çeşitli uygulamalarda kullanılan konum tabanlı bildirim sistemleridir. PWA’ları kullanarak bir kullanıcının ülkesi veya şehri gibi hedeflenen kriterlere göre (Android’de) push bildirimleri göndermeye devam edebilirsiniz, ancak kullanıcılarınızla belirli bir zaman ve yerde bağlantı kurmanız gerekiyorsa, yalnızca yerel olarak erişilebilen bu teknolojiyi kullanmalısınız. uygulamalar.

4- PWA’lar keşfedilebilirlik için 1 puan alır

Projeniz veya şirketiniz henüz bilinmiyorsa, SEO, tüketicilerin ve potansiyel müşterilerin sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmesine olanak tanıyan çok yararlı bir araç olacaktır. PWA’lara arama motoru aramaları yoluyla erişildiğinden, SEO yalnızca onlara fayda sağlamak için kullanabilirsiniz. ASO (App Store Optimization) yerel uygulamalar için mevcut olsa. Arama motoru sorgularından PWA’nıza önemli ziyaretçiler çekebilecek geleneksel web SEO kadar etkili değildir.

5- Erişilebilirlik çalışması—PWA’lar için 1 puan

Projeniz için bir uygulamayı ilk yayınlarken, 1) müşterilerinizin/potansiyel kullanıcılarınızın ne kadar kararlı olduğunu. 2) Erişim için zaman ve çaba açısından maddi insanlarınızın ihtiyacının. Ne kadarını ortaya koymaya hazır olduğunu aklınızda bulundurun.

Mobil Uygulama Yap

Örneğin, bir restoran işletiyorsanız ve uygulamanızın ana işlevi bir menü göstermek. Rezervasyonları kabul etmekse, potansiyel tüketicilerinizin bir uygulama mağazasına gitmek. Menünüze göz atmak için cihazlarına bir şey indireceğini düşünüyor musunuz? Zamandan ve depolama alanından tasarruf etmek için. Kısa bir arama motoru sorgulaması yapmaya çok daha meyillidirler.

6- Cihaza göre ayrımcılık—PWA’lar için 1 puan

Müşterilerin iki ana mobil cihaz türünden birini kullanması gerektiğinden, yerel olmak hedef kitlenizi sınırlar. Nüfusun azalması gerçeğine rağmen. Windows ve Blackberry kullanıcıları ile masaüstü kullanıcıları gibi göz ardı ediliyor. PWA’lar bir tarayıcıda çalıştığından, içeriğinizin bu evrensel teknolojiye erişimi olan herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlarlar.

Sonuç

Sonuç bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Makalemizin sonuna geldik. Mobil Uygulama Geliştirme çok kolay olmayan uzun bir proje yönetim sürecidir. Çalışmalarınız zaman alabilecek bir yaşam döngüsüdür. Eğer ki zamanım yok ve kodlama bilmiyorum ve çalışacak bir ekibim yok bana bir uygulama lazım veya kendim uygulama geliştirmek istiyorum, hem de kodlama bilmeden sürükle bırak yöntemi ile yapmak istiyorsan uğrayacağınız adres https://uygulamasepetim.com/

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde Mobil Uygulama hakkında kolayca arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu yazımızda “Bir PWA veya yerel bir uygulama geliştirmek daha mı iyi?” yazısını inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 
 
 

SOSYAL MEDYADA BİZ

 
 
https://uygulamasepetim.com/uygulama-sepetime-nasil-uye-olurum/
https://www.instagram.com/uygulamasepetimm/
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
https://www.linkedin.com/company/uygulamasepetim
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_5.gif
UygulamaSepetim_SocialMedia_Icon_3.gif

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL