Mobil tasarım kısaca mobil uygulama tasarımının en basit ifade ediliş şekli olarak mobil teknolojide henüz yeni bir kavram. Bu kavram henüz bir proje halinde olan ve tasarlanmak istenen mobil uygulamanın tasarımına başlanması ve uygulamanın son halini alması arasındaki geçen süreyi özetliyor.

Bir mobil uygulamanın projelendirme aşaması en az mobil tasarımı kadar önem taşıyor. Bu aşama uygulamanın amacı, hedef kitlesi ve kullanıcılara sunduğu avantajları kapsıyor. Mobil uygulamanın başarılı olabilmesi ve hedef kitlesine ulaşabilmesi açısından projelendirme aşamasının önemli bir temel olduğunu söylemek mümkün. Mobil tasarımcılar uygulamanın projelendirme aşamasını tüm kapsamlarıyla birlikte değerlendirmedikleri takdirde uygulamanın başarısız olacağı ve yeterince ilgi görmeyeceğini tahmin etmek zor değil. Bu da projelendirme sonrası uygulamanın tasarımı için harcanan süre ve yapılan masrafların bir kayıp olması anlamına geliyor. Bir uygulama tasarımı için belli ölçütler dikkate alındığı takdirde bu tarz kayıpların önüne geçilebilir.

Uygulamanın Belli Bir Amacı Olması

Bir uygulamanın mobil platformlar üzerinden başarılı olabilmesi için nihai bir amacının olması çok önemli. Özellikle günlük yaşamla ilişkili bir mobil uygulamanın daha başarılı olabileceğini söylemek mümkün. Uygulamanızı tasarlarken bir amaca sahip olmasına dikkat edin ve bu amacın tam olarak ne olduğunu sade ve şeffaf cümlelerle uygulama açıklamasında belirtin. Bu hedef kitlenizin uygulamaya bakışını olumlu düzeyde etkileyecektir

 Ar-Ge

Uygulamanın tasarımı öncesi ve sonrasında araştırma ve geliştirmenin altını çizin. Uygulamanın başarılı olabilmesi buna bağlı. Bir mobil tasarım gerçekleştirmeden önce tasarlamayı planladığınız uygulama ve o uygulamaya ilişkin sektörlerle ilgili verileri gözlemleyin, analiz edin. Tasarımdan sonra uygulamanıza dair istatistikleri inceleyin. Uygulamanızın en çok hangi özellikleri kullanılıyor? Hangi amaç için kullanılıyor? Kullanıcıların yorumları neler, şikayetleri neler? Hedef kitleniz, rakipleriniz ve o mevcut trendleri göz önüne almadan tasarlayacağınız bir uygulamanın başarı şansı son derece az

Pratikliğe Önem Verin

Mükemmel bir uygulama tasarladınız ancak yeterince ilgi görmediğini mi düşünüyorsunuz? Uygulamanızın pratikliğini yeniden gözden geçirin. Bir uygulamanın pratik olup olmadığı basit bir menü, uygulamanın kullanım hızı, uygulama içerisinde yer alan yönergeler ve uygulamanın hangi amaç için tasarlanmış olduğunun net bir şekilde ifade edilebilmesi şeklinde belli ölçütler üzerinden anlaşılabilir. Uygulamanızın geniş bir kitle tarafından kullanılmasını amaçlıyorsanız bu durum son derece önemli.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL