Başarılı Android Uygulamaların Ortak Özellikleri Nelerdir? Mobil uygulamaların hayatımızdaki yeri her geçen gün önem kazanıyor. Artık günlük işlerimizi dahi mobil uygulamalardan gerçekleştiriyoruz. Bu sebeple herkes günde saatlerce telefonunu elinde tutuyor. Marka tanıtımı yapmak isteyen şirketlerin ilk durağı da şüphesiz mobil uygulamalar haline geldi. Reklam sektörü için televizyon ve bilgisayarlardan sonra mobil uygulamalar da en az onlar kadar önemli. Ancak bu tarz reklamlar mobil uygulamaların telefonlardan kaldırılmasına sebep olabiliyor. Bugün bu yazımızda aynı verdiğim örnekteki gibi, Başarılı Android Uygulamaların Ortak Özellikleri Nelerdir? bunu inceleyeceğiz. Mobil uygulamamızın başarıya ulaşması ve başarısını sürdürmesi için ne yapmalıyız? Hadi başlayalım.

Kısa süre öncesine kadar kullanıcılar mağazada en çok indirileni veya en çok puan alan uygulamayı indiriyordu. Günümüzde buna pek güven kalmadı. Bunun sebebi; uygulama sahipleri, geliştirdiği uygulama yüksek indirme sayısına ulaşana kadar reklam vermemesi ya da çok az reklam vermesi. Buraya kadar herhangi bir sorun yok, ancak uygulama sahipleri, uygulaması başarıya ulaşınca kârını arttırmak adına sürekli reklam vermeye ve sadece kâr amacı gütmeye başladı. Bunu uygulayan firmalar o kadar fazla ki kullanıcılar artık yüksek puana ulaşmış uygulamalara dahi güvenmiyor. Peki, bunu nasıl kırarız? Kullanıcının güvenini nasıl kazanırız?

1.) Kullanıcı Deneyimini Arttırın

android mobil uygulamalarHer şey ufak bir kıvılcımla başlar. Uygulamanızı Google Play’a ilk eklediğinizde bir süre aramalarda dahi çıkmayacaktır. Bunun sebebi aynı Google Arama Motorunda olduğu gibi. İndekslenmesi ve aratıldığında çıkması birkaç hafta sürecektir. Doğal olarak ilk bir ayda kullanıcı sayınız çok az olacaktır. Zaten az kişi var diye önemsememezlik yapmayın. Başarılı her mobil uygulamanın yolu bu aşamadan geçmiştir. Şimdilerde çok ünlü çok popüler olan uygulamalarında bir zamanlar 10-15 indirmesi vardı. Yapmanız gereken elinizde kaç tane kullanıcınız varsa onlara en iyi şekilde davranmaktır. Kullanıcı deneyimini arttırın! İlk olarak uygulamanın sorunlarını gidermek gerekir. Açılmayan sayfalar, içi boş olan sayfalar veya hatalar varsa kısa sürede düzeltmeye başlayın. Yoksa uygulamanızı yeni indiren kişi birkaç dakika içerisinde kaldıracaktır. Size gelen mesajları ya da Google Play üzerinden yapılan yorumlara (kırıcı da olsa) cevap verin. Bu durum, sizin kullanıcıları önemsediğinizi gösterecektir. Ayrıca eğer uygulamanızda yüksek kalitede resimler varsa boyutlarını düşürün. Kullanıcıların İnternet hızına göre uygulamanın geç açılmasına sebep olabilir. Bu durumda kullanıcılar asla “İnternetim yavaş ondan açılmadı demez” “uygulama arızalı” der ve uygulamanızı kaldırır. Yüklediğiniz resimler, videolar ya da uygulamayı yavaşlatacak herhangi bir dosyayı en kötü sistemlerde çalışacak şekilde hazırlayın.

2.) Düşük Pil Tüketimi

Mobil uygulamaları diğer cihazlardan ayıran en önemli özellik tabii ki kolay erişimidir. Şarjsız, kablosuz veya ekipman ihtiyacına gerek duymadan gün boyu kullanabiliriz. Tabii şarjımız bitmezse. Mobil uygulama kullanıcıların dikkat ettiği en önemli noktalardan biri de bu “çok şarj götürür mü?”. Kullanıcılar Telefon ayarlarından birkaç saniye içinde hangi uygulamanın ne kadar şarj götürdüğünü görebiliyorlar. Bu sebeple geliştireceğiniz uygulamanın çok şarj tüketmemesine dikkat etmelisiniz. Aynı yavaş İnternet bağlantısında olduğu gibi kullanıcıların düşük pil ömürlü cihazları olabilir. Bizim bu noktada yapmamız gereken tek şey uygulamayı her cihaza uygun bir şekilde geliştirmektir. Aslında bunu yapmak çok da zor değil! Fazla özellik kullanan uygulamalar diğerlerine oranla daha fazla ısınır ve şarj yer. Yani; Konum, Bluetooth, Animasyon, Video gibi özellikler çok şarj tüketir. Tabii ki kullanmayın demiyoruz. Ancak hepsini bir arada kullanırsanız sorun olabilir. Örneğin; oyunlar gibi. Hepimiz Google Play’daki oyunları biliriz. Grafik ve animasyon içeren oyunu oynarsın, kaybedince karşına bir reklam çıkar. Bu mantıkta üretilen uygulamalar çok fazla şarj tüketir. Hem animasyon hem video reklam uygulamanızı sıkıntıya sokabilir. Eğer ticari bir uygulamanız varsa endişelenmeyin, bu tarz uygulamalar fazla şarj tüketmezler…

3.) Evrensel Mobil Uygulamalar

google playGeliştirdiğiniz uygulama sadece Türkiye’de mi popüler olsun istersiniz yoksa tüm dünyada mı? Tabii ki tüm dünyada olsun istersiniz. Evrensel Mobil Uygulamalar başarıya ulaştığı takdirde uygulamanızın bilinirliği aynı zamanda markanızın popülerliği artacaktır. Hem çok fazla para kazanacaksınız hem de bundan sonraki geliştireceğiniz uygulamalarda ya da herhangi bir işte potansiyel kullanıcı kazanacaksınız. Her uygulama geliştiren kişinin hayali; uygulamasının evrensel hale gelmesidir. Peki bunu nasıl başarabiliriz? Tüm dünyaya nasıl hitap edebiliriz? Öncelikle yapılması gereken çok açık, uygulamanızı anlamaları lazım. Dil desteği şart!  örneğin; Uygulama Sepetim üzerinden geliştirilen uygulamalarda kolayca bunu sağlayabilirsiniz. Hali hazırda Uygulama Sepetim’de 3 dil desteği, bulunuyor. Sadece İngilizce kullansanız bile başarıya ulaşabilirsiniz. Dil desteğini sağladıktan sonra uygulamanızın kullanıldığı bölgelere(o bölgeye göre) özel seçenekler ekleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların gözünde o bölgenin bir insanı gibi gözükebilir ve popülerliğinizi arttırabilirsiniz.

4.) Uygulamanızı Güncel Tutun

Kullanıcılarla sürekli ilgilenmeniz onların hoşuna gidecektir. Bu başlığı sakın yanlış anlamayın. Güncel tutun derken uygulamayı sürekli güncellemeyi kast etmiyoruz(kullanıcılar güncellemeleri hiç sevmez). Bahsettiğimiz gündemde yer edinmiş ya da yeni ortaya çıkmış gibi şeyleri uygulamanıza dahil edin. Bu Sevgililer gününe özel indirim olabilir, COVID-19 hakkında makale olabilir ya da yeni bir özellik olabilir. Sizin uygulamanız ile ilgilenmeniz kullanıcıların hoşuna gidecektir. Üstelik sadece bu değil! Hataları giderin, mesajlara cevap verin, uygulamanızın sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımlar yapın eğer imkanınız varsa kullanıcılarınız için sosyal etkinlikler düzenleyin. Bu sayede uygulamanız dikkat çekecektir.

Bu adımları uygularsanız, mobil uygulamanız en çok indirilen mobil uygulama olur demiyoruz. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki uygulamanızın indirildikten sonra silinmesini istemiyorsanız bu adımları uygulayın.

Uygulama Sepetim sektöre liderlik eden Mobil Uygulama Geliştirme platformudur. Profesyonel ekibi ve destek sayfası sayesinde merak ettiğiniz her şeyi kolayca öğrenebilirsiniz. Hemen ücretsiz hesap oluşturarak uygulama geliştirmeye başlayabilir ya da Hazır mobil uygulamalarımızdan satın alabilirsiniz. Sorularınız için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda Başarılı Android Uygulamaların Ortak Özellikleri anlatmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL