2019 yılı mobil trendleri nelerdir? Mobil kullanıcılar istedikleri yerde ve istedikleri zaman işlem yapabilme kolaylığı sunan mobil uygulamalar, her geçen gün popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Sadece mobil kullanıcıları hedef alan araştırmaların sonucunda, 2018 yılında en çok kullanılan mobil uygulama mağazaları App Store ve Google Play üzerinden toplamda 113 milyardan fazla mobil uygulama indirildiği kaydedilmiştir. 2017 yılındaki mobil uygulama indirilmesi ile 2018 yılındaki mobil uygulama indirilmesi karşılaştırıldığında 2018 yılında yüzde 10 oranında artış gerçekleştiği gözlemleniyor. Bu verilerin 2019 yılında daha da artması bekleniyor. Hal böyle olunca 2019 yılı mobil trendleri herkes tarafından merak ediliyor.

Hayatımızda önemli bir yer edinmeye başlayan mobil uygulamaların oluşturulma sürecinde ise mobil kullanıcıların ihtiyaçları ve beklentileri mobil uygulama sahipleri için çok önemli. Yani mobil uygulamaların gelişmesinde mobil kullanıcılarında payı var. Yoğun rekabet ortamında mobil uygulama sahipleri öne çıkabilmek için gündemi yakından takip ediyor ve uygulamaları oluştururken gündemdeki konulardan besleniyor.

Peki, 2019 yılı mobil trendleri neler?

Artırılmış gerçeklik

Gün geçtikçe gelişen teknolojinin 2019 yılındaki meyvelerinden olan arıtılmış gerçeklik teknolojisi(AR) tabii ki de en heyecan verici ve en popülerleri arasında bir numarada. Mobil dünyada önemli bir kitlesi bulunan arıtılmış gerçeklik teknolojisi, içinde bulunduğumuz dünyadan bağlantımızı tamamen koparıyor ve bizi sanal dünyaya ışınlıyor. Özellikle mobil oyun uygulamalarında yoğun ilgi gören arıtılmış gerçeklik teknolojisi oyuncuların oyun deneyimini kat kat arttırıyor. Oyuncuların en büyük beklentisi olan “gerçeklik” kavramını arıtılmış gerçeklik teknolojisiyle sağlamanız mümkün.

Arıtılmış gerçeklik teknolojisini sadece eğlence sektöründe değil her alanda görebiliriz. Mesela moda sektöründe kullanıcılar elbiseleri satın almadan üzerilerinde deneyebiliyorlar. Evden çıkmadan onlarca mağaza gezmeden oturduğunuz yerden istediğiniz elbiseyi deneyebilirsiniz.

Benzer şekilde ev dekorasyonunda da arıtılmış gerçeklik görmeniz mümkün. Mağazaya gittiğinizde elinizdeki ürünün evinizde nasıl duracağını bilemezsiniz değil mi? Arıtılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde evin dekorasyonunu ya da boyasını rahatlıkla nasıl olacağını görebilirsiniz.  Böylelikle sanal ortamda deneyimlediğinizi fiziksel dünyada “acaba nasıl olur?” korkusu yaşamadan kullanabilirsiniz.

5G Geliyor

Mobil dünyada 2019 yılını şekillendirecek trendlerden biri de 5G teknolojisi. Yakın gelecekte (muhtemelen 2019 yılının ikinci yarısında) 5G ye geçiş başlayacak. Ülkeler önce 5G teknolojisinde geçmek için birbirleriyle kıyasıya rekabet halinde. Çoğu ülke 5G ye geçmek için araştırmalarını tamamlamış durumda. Türkiye’nin de bu konuda önemli çalışmaları mevcut. Mobil kullanıcılar için oldukça önemli olan kablosuz bağlantı teknolojisine hız kazandıran 5G teknolojisi, 3G ve 4G gibi kablosuz bağlantıları geride bırakan bir devrim niteliğinde bir teknoloji olması bekleniyor.

Yakın gelecekte hayata geçecek olan 5G teknolojisi sayesinde mobil cihazlar üzerinde bağlantı hızının 4G ye kıyasla tam 20 kat arttırması bekleniyor. 3G yaklaşık olarak 28Mbps’lik bir bağlantı hızı sunuyor. 4G ise ilk kullanıldığı zamanlarda yaklaşık 100Mbps civarındaydı. 5G de ise yapılan testlerde 1Gbps’lik hıza ulaşıldı. Bu rakamın zamanla artması bekleniyor. Yani 5G ile birlikte indirmeler saniyelerle ölçülecek diyebiliriz.

Müşteri Hizmetlerinde chatbot kullanımı başladı

Teknoloji gündeminin gelişmesi en çok beklenen ve en yoğun ilgiyi gören konusu yapay zeka teknolojisi olarak yorumlanıyor. Tabii yapay zekanın etkilerini 2019 yılı trendlerinde görmek oldukça doğal. İnsanların iş yükünü hafifletmesi planlanan yapay zeka teknolojisi, mobil uygulamalarda özellikle müşteri hizmetleri noktasında öne çıkıyor. Müşteri hizmetlerinde yaygınlaşan chatbot dönemi, kullanıcı dönemini üst seviyelere taşıyor.

İnsanların verdiği hizmetten farksız olan ve gerçek zamanlı sohbet edebilen chatbot’lar, kullanıcıların sorunlarına hızla çözüm önerileri sunabiliyor. Aynı anda yüzlerce kullanıcı ile sohbet edebilen ve mantıklı cevaplar verebilen chatbot teknolojisi, insanlara ihtiyaç duymadan gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Aynı anda yüzlerce kullanıcı ile görüşmesi ile hem zamandan tasarruf ediyor hem de onlarca insanın yapacağı işi tek başına yapıyor.

Müşteri hizmetlerinin yanı sıra insan kaynakları, yemek siparişleri online alışveriş gibi birçok alanda da chatbot’ların 2019 yılında kullanımının artması bekleniyor.

Talebe dayalı uygulamalar 

Günümüz dünyasında fiziksel işlemler de artık dijital platformlarda yapılmaya başlanıyor. Her an her yerden işlem yapma avantajı sağlayan mobil uygulamalar da mobil kullanıcılar tarafından gündelik ihtiyaçları karşılama amacıyla tercih ediliyor. Bu sayede mobil ekosistemi değiştiren trendlerin arasına talebe dayalı mobil uygulamalar da giriyor.

Genel olarak yemek siparişi, temizlik hizmeti, randevu alma, alışveriş teslimatı gibi işlemlerde kullanılan talebe dayalı mobil uygulamalar,  tüketici alışkanlıklarını değiştiren bir trend olarak değerlendiriliyor. Gündelik hayatın akışını son derece değiştiren aynı zamanda pratik ve hızlı hale getiren talebe dayalı mobil uygulamalar 2019’un trendlerine ilk sıralardan giriş yapması bekleniyor. Mobil dünyaya dair yapılan bir araştırmada mobil uygulama kullanıcılarının yüzde 42’si en az bir kere talebe dayalı hizmetlerden yararlandığını söylemiştir. Bu sayede talebe dayalı mobil uygulamalar ekonomiyi canlandıran bir unsur haline gelmiştir.

Sade arayüz 

Tahmin edebileceğiniz üzere bir mobil uygulamanı indirme oranında en etkili olan unsurlardan biride arayüz tasarımıdır. Nasıl bir kitaba baktığınızda ilk kapağını görüyorsanız ya da bir binaya baktığınızda boyası dikkatinizi çekiyorsa bir mobil uygulamaya baktığınızda da öncelikle arayüzünü görürsünüz. Bu bağlamda kullanıcı deneyimi noktasında son derece büyük bir rol oynayan arayüz tasarımının 2019 trendlerine bakıldığında ise sadeliğin ön planda olduğu gözlemleniyor.

Son zamanlarda minimalist fakat göz alıcı görsel ögeler, mobil uygulamanın tasarım sürecinde tercih edilmeye devam ediyor. Bu sayede hem ilk bakışta göze çarpan hem de kafa karışıklığına yol açmayan sade bir arayüz tasarımı 2019 yılının mobil uygulama trendleri listesinde kendine önemli bir yer ediniyor.

Son derece yoğun geçen rekabet ortamında mobil uygulama dünyasında farklılaşmanın yolu gündemi takip eden ve kullanıcıların beklentilerini karşılayan bir mobil uygulama oluşturmaktan geçiyor. Bu anlamda Uygulamasepetim in profesyonel ekibi, hizmetlerini mobil uygulama sahibi olmak isteyenlere sunuyor. Sizde mobil uygulama sahibi olmak ve mobil uygulamaların avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, Mobil uygulama oluşturma platformu Uygulamasepetim’ in Profesyonel ekibinden yardım alabilirsiniz. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL