2018 mobil uygulama istatistikleri

2018 yılı mobil uygulama istatistikleri nasıl? Mobil uygulama kullanıcıları her geçen gün pozitif yönde artıyor.  Son zamanlarda dijital dönemden geçen günümüz dünyasında en yoğun ilgi gören gelişmelerin arasında mobil teknolojiler yer alıyor. Günlük hayatımızda önemli bir yeri bulunan mobil uygulamalar, mobil kullanıcı sayısının katlanarak artmasına yol açıyor. Mobil uygulamalar üzerinde yapılan araştırmalarda, mobil kullanıcı sayısı neredeyse dünya nüfusunun yarısını kapsamış durumda. Mobil uygulamaları istediğimiz yerde ve istediğimiz zaman kullanabiliyor olmamız, tercih edilmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu sayede mobil uygulamaların popülerlikleri de git gide artıyor.

Milyarlarca mobil kullanıcının 2019 yılında da mobil uygulamalara olan ilgisi ve sevgisinin artması etmesi bekleniyor. 2018 yılındaki mobil kullanıcılara  yönelik araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda, mobil dünyanın geleceğine dair önemli öngörülerine ulaşmak söz konusu olabiliyor.

İşte 2018 mobil uygulama istatistikleri…

İnsanlar mobil uygulamalarda daha çok zaman geçiriyor

Son zamanlarda hızla ün kazanan mobil uygulamalar, günlük hayatımızın büyük kesiminde bizlerle olmaya devam ediyor. Her an her yerden işlem yapabilmeyi mümkün kılan mobil uygulamalar, her türlü bilgi için başvurulan kaynaklar arasında bir numarada yer alıyor.

Mobil kullanıcıların esas alan araştırmanın bilgileri de bu verileri doğrular nitelikte. Buna göre küresel boyutta İnternet kullanımın yüzde 80’i mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Mobil teknolojilere olan bu yüksek talep doğrultusunda mobil uygulamalarda kendini ön plana çıkarıyor. İstatistikler sonucunda elde edilen verilere göre, mobil kullanıcıların gün içerisinde medya araçlarına ve iletişim kanallarına ayırdıkları zamanın yüzde 50’sini mobil uygulamalar üzerinde geçirdikleri ortaya çıkıyor. Bu verilerin ışığında rahatlıkla söyleyebiliriz ki, hedef kitlelerine etkili bir biçimde iletişime geçmeyi hedefleyen işletmelerin de artık mobil uygulama sahibi olması gerekiyor. Aksi takdirde işletmelerin popülerliği azalıyor ve müşteri kaybediyorlar.

E-Ticaret gelişiyor.

Kullanıcıların hayatında vazgeçilmezlerinden olan mobil uygulamalar, işletmeler için de önemli bir gelir kaynağı. Gününün büyük bir kısmını mobil uygulamalarda geçiren kullanıcılar, alışveriş içinde mobil uygulamaları tercih ediyor. Hal böyle olunca mobil uygulamalara yatırım yapan e-ticaret firmaları, yüksek miktarda gelir elde ederek kazanç sağlayabiliyorlar.

Nitekim mobil kullanıcıların oturdukları yerden alışveriş yapabilmesine imkan sağlayan mobil uygulamalar, İnternet üzerinden satış yapan işletmeler için büyük anlam ifade ediyor. Peki, neden İnternet üzerinden satış yapan işletmeler için büyük anlam ifade ediyor? Çünkü araştırmalardan elde edilen verilere göre mobil ticareti yüzde 70 oranında mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen alışverişler oluşturuyor.

Öte yandan mobil ekosistem birçok işletmeye ve bu işletmeler bünyesinde çalışan bireylere gelir kaynağı oluyor. Çeşitli araştırmalar sonucunda elde edilen veriler baz alındığında 2020 yılı itibariyle küresel çapta mobil uygulamalar üzerinden uygulama mağazaları ve pazarlama yöntemleri aracılığı ile elde edilen gelirin 188,9 milyar Amerikan Doları’na ulaşması bekleniyor.

Dünya üzerinde en yaygın kullanılan Apple ve Google’ın uygulama mağazaları App Store ve Play Store dikkate alındığında ise kullanıcılar tarafından yapılan harcamaların 2018 yıl sonu itibariyle 18,4 milyar dolara ulaşarak bir önceki yıla kıyasla yüzde 22 oranında artış gösterdiği kaydediliyor. Mobil uygulama kullanımı bu hızla devam ederse bu rakamın çok daha yukarı seviyelere çıkması bekleniyor.

Mobil uygulamalar web sitelerine kıyasla daha çok tercih ediliyor

Mobil cihazların kullanımının artmasıyla beraber web siteleri de artık mobil uygulamalar üzerinden görüntüleniyor. Bu sebeple web sitesi sahipleri, kullanıcıların istek ve beklentileri doğrultusunda sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri gerekiyor. 2018 yılında yapılan istatistiklere göre mobil uygulamaların, mobil uyumlu web sitelerine göre daha çok tercih edildiği görülmüştür.

Buna göre, mobil uygulamalar aracılığı ile elde edilen dönüşüm oranları, mobil uyumlu web sitelerine kıyasla 3 kat daha yüksek. Elbette mobil uygulamalar ile mobil uyumlu web siteler kıyaslandığında, mobil uygulamaların sunduğu avantajların ağır basması bu konuda önemli bir rol oynuyor. Peki, neden mobil uygulamalar mobil uyumlu web sitelerine kıyasla tercih ediliyor?

Mobil cihazların anlık bildirim gönderme, hızlı performans sergileme, çevrimdışı kullanım imkanı, mobil cihazların kamera veya mikrofon gibi donanımlarıyla etkileşime geçme özelliği ve kişiselleştirilebilir ayarlar gibi avantajlar sayesinde mobil uygulamalar, mobil uyumlu web sitelerine kıyasla daha çok tercih ediliyor.

Mobil uygulamalarda optimizasyon

Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan istatistiklerin verilerine bakıldığında 2022 yılı itibariyle mobil kullanıcıların cihazlara indirecekleri mobil uygulama adetinin tahminen 258,2 milyara ulaşması öngörülüyor. Dolayısıyla uygulama mağazalarında öne çıkmak isteyen mobil uygulama sahiplerinin de kendilerine üst sıralarda yer edinmek için bazı adımları uygulamaları önem taşıyor.

Elbette kullanıcı odaklı bir tasarım anlayışı doğrultusunda geliştirilen mobil uygulamalar, rekabete bir adım önde başlıyor. Ancak uygulama mağazalarında ilk bakışta göze çarpan uygulamaların indirme sayısıdır. Bir uygulamanın amacına hizmet ettiğini anlamak için öncelikle indirme sayısına ve yorumlarına bakıyoruz. Bu bağlamda istatistikler dikkate alındığında uygulama indirmelerinin yüzde 65’inden fazlası uygulama mağazalarındaki organik aramalar yöntemiyle gerçekleşiyor. Dolayısıyla uygulama mağazası optimizasyonu (App Store Optimizasyon ASO) da kritik bir önem kazanıyor. Peki, nedir bu ASO?

Kısaca Mobil SEO diyebileceğimiz ASO, mobil uygulamaların daha çok indirilmesini sağlamak için organik yolla kullanıcı kazanma yöntemidir. Mobil SEO kurallarını da App Store, Google Play gibi mobil uygulama marketleri belirlemektedir.

Dikkat çekici bir başlık ve logo, merak uyandıran bir uygulama açıklaması, etkileyici ekran görüntüleri ve videolar, yüksek mağaza puanı ve indirilme sayısı mobil uygulamanın indirilme sayısının artmasında önemli rol oynuyor.

2018 yılını ortaya koyan istatistiklere bakıldığında rahatlıkla söyleyebiliriz ki mobil uygulama dünyası gelişiyor ve gelişmeye devam ediyor. İşletme sahiplerinin işletmesinin geleceğini koruma altına almak için mobil uygulama sahibi olması artık şart. Makalelerimizin devamına blog sayfamızdan ulaşabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Pin It on Pinterest

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK AL